Miastko: na przekór radzie nie będzie nocnych dyżurów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Dziennik Bałtycki/rynekaptek.pl   29-12-2009, 11:15

Miastko: na przekór radzie nie będzie nocnych dyżurów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z zapowiedziami od 1 stycznia w Miastku (woj. pomorskie) nie będzie nocnych dyżurów aptek.

Mimo sprzeciwu i uchwały Rady Powiatu właściciele tamtejszych aptek nie zmienili swojego stanowiska. Wywieszono już komunikaty informujące klientów, że od 1 stycznia 2010 roku apteki będą pracowały przez cały tydzień, ale tylko do godziny 22. Starostwo zapowiada wyciągnięcie konsekwencji, a aptekarze odpowiadają, że nie będzie kary, bo prawo jest mało klarowne.

– Dostaliśmy pismo z racjami aptekarzy, ale się z nimi nie zgodziliśmy. Istnieje wymóg prawny w formie zagwarantowania ciągłości dostępu do leków. Pytanie brzmi jak ten wymóg należy egzekwować i w stosunku do kogo? Kierujemy pismo do Ministerstwa Zdrowia by rozstrzygnąć ten spór – mówi Czesław Żurawicki, wicestarosta bytowski

<div style='display:inline'><a href='http://go.idmnet.bbelements.com/please/redirect/80/2/2/2/'><img src='http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/80/2/2/2/?typkodu=img&keywords=' width='300' height='250' style='border-width:0' alt='' /></a></div>

Jego zdaniem zawód aptekarza jest zobowiązany do czynienia więcej niż inne profesje. Aptekarze twierdzą, że radni nie mogą ustalać ich godzin pracy, nie ponosząc konsekwencji w formie zapłaty za „nocki".

Miastko jest pierwszym miastem bez nocnych dyżurów na terenie działania Środkowopomorskiej Izby Aptekarskiej z Koszalina. W gdańskiej OIA są już podobne przypadki. m.in. w Nowym Dworze Gdańskim, Sztumie czy też Pelpinie.

– Problem sięga czasów gdy apteki były państwowe. Zapis o dyżurowaniu wpisano w prawo farmaceutyczne. Artykuł 94 wprost nie wskazuje, że apteki mają dyżurować. Rada Powiatu ustala rozkład pracy aptek, by była dostępność do leków, biorąc pod uwagę realną potrzebę społeczeństwa na danym terenie. Nie wiadomo co jest realną potrzebą. Nie ma też form wynagradzania za pracę w nocy – wymienia Michał Pietrzykowski, szef gdańskiej OIA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH