Michał Byliniak o wyzwaniach, z którymi zmierzy się polskie aptekarstwo

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   01-10-2018, 08:01

Michał Byliniak o wyzwaniach, z którymi zmierzy się polskie aptekarstwo Jedną z pierwszych działań w zakresie wdrażania polityki lekowej, będzie przyjęcie ustawy o zawodzie farmaceuty (Fot.

Do tej pory nie było nas w rozważaniach na temat polityki lekowej. Jesteśmy w tym dokumencie bardzo wyraźnie pokazani. Wreszcie została doceniona rola farmaceutów w systemie ochrony zdrowia - mówił Michał Byliniak, prezydent Pharmaceutical Group of the European Union, oraz wiceprezes NRA podczas Międzynarodowej Konferencji V4 PharmForum (Warszawa, 28 września).

W Polsce obecnie funkcjonuje 13326 aptek otwartych, 1312 punktów aptecznych, 279 aptek internetowych, 312 aptek szpitalnych, 938 działów farmacji szpitalnej, 532 hurtowi farmaceutycznych, ok 27 tysięcy czynnych zawodowo magistrów farmacji – rozpoczął swój wykład wiceszef NRA.

- Rynek wszystkich produktów bez recepty odpowiada ilościowo za 60 proc. sprzedaży w statystycznej aptece. To pokazuje pewną charakterystykę polskiego rynku. W lekach OTC, suplementach diety, kosmetykach apteki upatrują możliwość zwiększenia zysku. W obecnej rzeczywistości te preparaty pozwalają aptekom zarobić więcej, gdyż marże na lekach na receptę, lekach refundowanych, na dzień dzisiejszy nie pozwalają na to, aby apteka mogła utrzymać swoją działalność – powiedział wiceprezes Rady.

Brakuje farmaceutów
Przyznał, że polskie aptekarstwo boryka się obecnie ze zbyt małą liczbą farmaceutów zatrudnionych w aptekach. Na jedną placówkę przypada średnio 1,7 farmaceuty, nie jest to więc wystarczające wypełnienie aptek w fachowy personel.

- W niektórych województwach są apteki, gdzie na jedną placówkę przypada więcej niż dwóch farmaceutów. W teorii moglibyśmy stwierdzić, ze jest to liczba wystarczająca, ale mamy też województwa, gdzie ta średnia to niewiele ponad 1. Cały czas trwa więc dyskusja o tym, czy to farmaceutów jest za mało, czy może aptek za dużo. Na to pytanie powinni odpowiedzieć sobie wszyscy, którzy chcą brać udział w dyskusji na temat funkcjonowania naszego rynku– stwierdził Michał Byliniak.

- Musimy zadać sobie także pytanie, ile w kraju powinno być aptek, co ogranicza powstawanie nowych placówek. Jeżeli przyjrzymy się temu, w jaki sposób apteki są rozmieszczone , to logiczna odpowiedź jest taka: liczbę aptek w Polsce ogranicza liczba farmaceutów - tłumaczył wiceprezes Byliniak.

Jak dodał, zgodnie z założeniami, że apteka w przyszłości ma być miejscem świadczenia opieki farmaceutycznej, należałoby zwiększyć liczbę zatrudnionych farmaceutów. Także w kontekście aptek szpitalnych, hurtowni farmaceutycznych, czy inspekcji farmaceutycznej. - Te instytucje cierpią na niedobory farmaceutów, potrzeba obecności magistrów farmacji stale się zwiększa. Musimy wprowadzić ich więcej na rynek pracy – mówił.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH