Michał Dworczyk: zaszczepieni jednak bez specjalnych przywilejów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-01-2021, 09:31

Michał Dworczyk: zaszczepieni jednak bez specjalnych przywilejów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, iż osoby zaszczepione będą mogły korzystać z pewnych przywilejów, obecnie szef KPRM Michał Dworczyk mówi, iż nie powinny one liczyć na szczególne przywileje, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ograniczona możliwość dostępu do szczepień.

Szef KPRM był pytany w radiowych "Sygnałach Dnia", czy osoby zaszczepione mogą liczyć na inne traktowanie w różnych sytuacjach społecznych.

- W moim przekonaniu na żadne szczególne przywileje takie osoby nie powinny liczyć, natomiast wprowadziliśmy w narodowym programie szczepień status osoby zaszczepionej. To wynika z jednego faktu - osoba, która skutecznie zostaje zaszczepiona staje się nie tylko sama bezpieczna, ale staje się też bezpieczna dla innych - otrzymujemy gwarancję, że nie będzie zarażała innych - mówił Dworczyk.

Ze statusu osoby zaszczepionej wynika np. brak obowiązku kwarantanny dla osób, które miały kontakt z osobą chorą.

Dopytywany, czy np. kluby fitness mogłyby zostać otwarte dla osób zaszczepionych, zaznaczył, że w tej chwili takich rozwiązań nie ma.

- Nadmierne różnicowanie statusu osób, które są zaszczepione i tych, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy ograniczoną możliwość dostępu do szczepień nie byłoby dobrym rozwiązaniem - przekonywał szef KPRM.

Wcześniej oceniano m.in., że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogłyby bez dodatkowych testów diagnostycznych korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz być przyjętymi do domu pomocy społecznej, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących tzw. spotkań towarzyskich.

Jak poinformował 4 stycznia rzecznik rządu Piotr Müller, przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce dotychczas 85 tys. osób.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH