Microsoft wesprze farmację w zakresie przetwarzania danych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-10-2019, 13:39

Microsoft wesprze farmację w zakresie przetwarzania danych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykański koncern technologiczny Microsoft i szwajcarskie przedsiębiorstwo z branży medycznej Novartis ogłosili 15 października współpracę, która ma na celu znalezienie nowych, bardziej wydajnych rozwiązań dla przetwarzania dużej ilości nieustrukturyzowanych danych podczas badań nad nowymi lekami.

W ramach współpracy Microsoft ma dostarczyć mechanizmy bazujące na sztucznej inteligencji (AI), a Novartis - wieloletnie doświadczenie w branży medycznej. Firmy podkreśliły, że szukają usprawnień we wszystkich etapach opracowywania nowych metod leczenia - od badań i prób klinicznych aż po proces produkcji i finansowania.

"Proces wprowadzania na rynek nowych leków jest drogi i czasochłonny, co stanowi wyzwanie dla firm z tej branży. Droga od badań prowadzących do odkrycia, przez rozwój metody leczenia, testy i próby kliniczne, aż do formalnego zatwierdzenia leku może trwać nawet dekadę. Ponadto 90 proc. kandydatów na nowy lek odpada po drodze, w związku z czym wprowadzenie na rynek jednego środka na receptę kosztuje średnio 2,6 mld dolarów" - podkreślono w komunikacie.

Zdaniem specjalistów jednym z głównych problemów, z którymi muszą się obecnie mierzyć firmy z branży medycznej, jest przetwarzanie ogromnej ilości nieustrukturyzowanych danych. Jak wskazują, notatki laboratoryjne, artykuły z publikacji medycznych i rezultaty prób klinicznych są najczęściej przechowywane w systemach niepołączonych ze sobą. Novartis widzi w tym kontekście szanse płynące z zastosowania sztucznej inteligencji.

"Nasze firmy obrały za cel umożliwienie wszystkim pracownikom i partnerom firmy Novartis - nawet tym, którzy nie są specjalistami data science - analizę dużych ilości informacji i znalezienie nowych korelacji dzięki rozwiązaniom sztucznej inteligencji Microsoftu" - zaznaczono we wspólnym komunikacie.

Zastosowanie algorytmów i modeli AI przez ekspertów prowadzących i analizujących próby kliniczne, menadżerów ds. operacyjnych zajmujących się usprawnianiem łańcucha dostaw i zespołów odpowiedzialnych za decyzje handlowe ma ułatwić korzystanie z uprzednio przeanalizowanych danych.

Microsoft planuje ponadto utworzenie do współpracy z zespołami Novartis grupy specjalistów data science z Microsoft Research. Ma to umożliwić wypracowanie metod spersonalizowanego leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, zastosowanie AI w celu ulepszenia tworzenia nowych terapii genowych i komórkowych ze skupieniem na ostrej białaczce limfoblastycznej oraz skrócenie czasu potrzebnego na wprowadzenie nowych leków przy użyciu sieci neuronowych, które samoistnie generują, przesiewają i zaznaczają obiecujące struktury molekularne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH