
W ciągu ostatnich trzech miesięcy w powiecie nyskim po godzinie 23.00 kupiono jeden antybiotyk. Tymczasem koszt funkcjonowania apteki w nocy to kilkanaście tysięcy złotych. Przy tak znikomej liczbie pacjentów nikogo na to nie stać.
Ostatnia całodobowa apteka w Nysie ograniczyła godziny funkcjonowania - pracuje od 7.00 do 23.00, siedem dni w tygodniu i w święta. Farmaceuci przekonują, że pacjentów w nocy jest zbyt mało, by opłacało się utrzymać nocny dyżur z farmaceutą w aptece.
Jak poinformował reporter telewizji TVP Opole, według wyliczeń farmaceutów, miesięczny koszt funkcjonowania apteki w godzinach nocnych wynosi 15 tys. zł. Przy znikomej liczbie klientów nikogo na to nie stać.
- Bardzo niewiele osób kupuje w nocy leki ratujące życie. Są to najczęściej kubki na mocz czy prezerwatywy, które stały się wręcz legendarne. To jeden z najczęściej kupowanych asortymentów - przypomniał wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków.
Jak poinformował reporter, w ciągu ostatnich trzech miesięcy w powiecie po godzinie 23.00 kupiono jeden antybiotyk.
W tej sytuacji bezradne jest też starostwo powiatowe. Przyznaje, że nie ma możliwości dofinansowania apteki w taki sposób, aby prowadziła całodobową działalność.
- Taka sytuacja występuje nie tylko w naszym powiecie. Dopóki się nie zmienią przepisy, to takie sytuacje będą miały miejsce - powiedział starosta Andrzej Kruczkiewicz.
W powiecie nyskim funkcjonuje ponad 50 aptek. Najbliższa apteka całodobowa znajduje się w Prudniku.
Kwestia dyżurów nocnych od dawna wymaga uregulowania. Problem znany jest ministrowi zdrowia.
Przyznaje on, że od dłuższego czasu rozważano możliwość zmiany obowiązujących przepisów prawa w zakresie dyżurów nocnych, świątecznych i w dni wolne od pracy pełnionych przez apteki ogólnodostępne.
"Opracowano nawet wstępną propozycję rozwiązania w tym obszarze - włącznie z aspektem dofinansowywania działalności aptek w porach nocnych oraz dni wolne od pracy. Niestety wybuch pandemii przerwał prace w tym zakresie" - informuje MZ.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych