Miesięczny koszt funkcjonowania apteki w godzinach nocnych wynosi 15 tys. zł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: opole.tvp.pl/ rynekaptek.pl   22-02-2021, 10:02

Miesięczny koszt funkcjonowania apteki w godzinach nocnych wynosi 15 tys. zł Kolejny powiat z problemem nocnych dyżurów. Tym razem w powiecie nyskim Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W ciągu ostatnich trzech miesięcy w powiecie nyskim po godzinie 23.00 kupiono jeden antybiotyk. Tymczasem koszt funkcjonowania apteki w nocy to kilkanaście tysięcy złotych. Przy tak znikomej liczbie pacjentów nikogo na to nie stać.

Ostatnia całodobowa apteka w Nysie ograniczyła godziny funkcjonowania - pracuje od 7.00 do 23.00, siedem dni w tygodniu i w święta. Farmaceuci przekonują, że pacjentów w nocy jest zbyt mało, by opłacało się utrzymać nocny dyżur z farmaceutą w aptece.

Jak poinformował reporter telewizji TVP Opole, według wyliczeń farmaceutów, miesięczny koszt funkcjonowania apteki w godzinach nocnych wynosi 15 tys. zł. Przy znikomej liczbie klientów nikogo na to nie stać.

- Bardzo niewiele osób kupuje w nocy leki ratujące życie. Są to najczęściej kubki na mocz czy prezerwatywy, które stały się wręcz legendarne. To jeden z najczęściej kupowanych asortymentów - przypomniał wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków.

Jak poinformował reporter, w ciągu ostatnich trzech miesięcy w powiecie po godzinie 23.00 kupiono jeden antybiotyk.

W tej sytuacji bezradne jest też starostwo powiatowe. Przyznaje, że nie ma możliwości dofinansowania apteki w taki sposób, aby prowadziła całodobową działalność.

- Taka sytuacja występuje nie tylko w naszym powiecie. Dopóki się nie zmienią przepisy, to takie sytuacje będą miały miejsce - powiedział starosta Andrzej Kruczkiewicz.

W powiecie nyskim funkcjonuje ponad 50 aptek. Najbliższa apteka całodobowa znajduje się w Prudniku.

Kwestia dyżurów nocnych od dawna wymaga uregulowania. Problem znany jest ministrowi zdrowia.

Przyznaje on, że od dłuższego czasu rozważano możliwość zmiany obowiązujących przepisów prawa w zakresie dyżurów nocnych, świątecznych i w dni wolne od pracy pełnionych przez apteki ogólnodostępne.

"Opracowano nawet wstępną propozycję rozwiązania w tym obszarze - włącznie z aspektem dofinansowywania działalności aptek w porach nocnych oraz dni wolne od pracy. Niestety wybuch pandemii przerwał prace w tym zakresie" - informuje MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH