
W przypadku trzech krajów nawet szczepienie nie będzie zwalniało z konieczności odbycia kwarantanny - mówi minister zdrowia, Adam Niedzielski.
W przypadku osób przylatujących z Indii, RPA i Brazylii nawet szczepienie nie będzie zwalniało z konieczności odbycia kwarantanny - przekazał 4 maja szef MZ Adam Niedzielski.
Szef GIS poinformował, że od ponad tygodnia służby sanitarne współpracują ze Strażą Graniczną ws. monitoringu przyjezdnych.
Szef resortu zdrowia, pytany na konferencji prasowej o działania podejmowane w celu zabezpieczenia kraju przed przypadkami mutacji koronawirusa poinformował, że Polska stosuje obecnie takie same standardy, jak UE.
- Jeśli chodzi o kwestię zaostrzenia zabezpieczeń dotyczących pasażerów przylatujących z Indii, RPA i Brazylii, to wzorujemy się na rozwiązaniu amerykańskim. W przypadku tych trzech krajów nawet szczepienie nie będzie zwalniało z konieczności odbycia kwarantanny - podkreślił Niedzielski.
Szef GIS Krzysztof Saczka dodał, że inspekcja sanitarna współpracuje od ponad tygodnia ze Strażą Graniczną. - Dostajemy wszystkie informacje w zakresie osób podróżujących z przesiadką, bo bezpośrednich lotów nie ma z Indii czy Brazylii - poinformował.
- Inspekcja sanitarna po wykryciu jakiegokolwiek ogniska poddaje je specjalnemu nadzorowi, monitoruje przebieg osób zakażonych, a jeśli są w nich osoby bezdomne, a GIS jest w stanie je zidentyfikować, to umiejscawiane są one w izolatoriach - przekazał.
Zaznaczył, że GIS w taki sposób prowadzi działania, aby jak najszybciej wygaszać ogniska zakażeń.
Na konferencji zapytano też o wniosek w sprawie zatwierdzenia szczepionki BioNTech/Pfizer dla dzieci od 12 lat, który oceniać będzie Europejska Agencja Leków (EMA). Preparat ten jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku powyżej 16 lat.
- Zdecydowaliśmy, że decyzję będziemy podejmowali w drugiej połowie maja - powiedział Niedzielski.
Dodał, że wtedy wiadomo będzie, jak wygląda "kwestia zapisania się poszczególnych roczników i jak wygląda zainteresowanie oraz związane z tym tempo szczepień".
O tym, że badania kliniczne III fazy pokazują, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Pfizer jest skuteczna u dzieci w wieku 12-15 lat mówił w połowie kwietnia prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
Zgodnie z doniesieniami mediów Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) jeszcze w tym tygodniu ma wydać zgodę na szczepienie preparatem Pfizera dzieci powyżej 12 lat. EMA ma ogłosić swą decyzję w czerwcu - jeśli proces ewaluacji przebiegnie zgodnie z harmonogramem.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych