Minister chciałby podwojenia nakładów na naukę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-10-2017, 14:03

Minister chciałby podwojenia nakładów na naukę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaapelował w piątek (6 października) podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Akademii Pomorskiej (AP) w Słupsku o ponadpartyjne starania na rzecz podwojenia w Polsce nakładów na naukę.

- Chciałbym zaapelować do wszystkich ponad podziałami politycznymi, ponad podziałami rząd - opozycja, żebyśmy podjęli wielkie wyzwanie, jakim powinno być podwojenie nakładów na naukę, tak, aby w ciągu 5 lat osiągnęły 1 procent PKB - dziś to jest 0,44 procenta. To bardzo mało. Jak wydajemy 2 procent na obronność, tak 1 procent powinien być wydawany na naukę - mówił wicepremier.

Zdaniem Gowina realizacja takiego zadania to "polska racja stanu". - Nauka i szkolnictwo to nie jest koszt, to jest inwestycja. Jak mamy się rozwijać jako kraj, to musimy zainwestować w naukę i uczelnie - przekonywał.

 Omawiając najważniejsze założenia projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0., nazywanej też "konstytucją dla nauki", minister podkreślił, że jest ona przygotowywana w ramach "unikalnego dialogu" ze środowiskiem akademickim.

- Dialog ten nie ma precedensu nie tylko w Polsce po 1989 r. Unikalność tego dialogu dostrzega nawet Komisja Europejska , która zaczęła wskazywać innym państwom ten nasz wspólny proces dochodzenia do rozwiązań ustawowych - wyjaśnił.

Przypomniał, że do 19 października resort czeka na uwagi przedstawicieli uczelni.

- Potem dajemy sobie dwa miesiące na kolejną fazę wspólnego dialogu i wtedy zdecydujemy, które z państwa postulatów uwzględnić. Liczę, że na przełomie roku projekt ustawy zostanie przyjęty przez rząd, trafi pod obrady Sejmu i Senatu, a wiosną zostanie podpisany przez prezydenta i wtedy ustawa weszłaby w życie od 1 października, ale zmiany będą wprowadzone stopniowo, ewolucyjnie, dzięki czemu unikniemy chaosu. Ostatnia wejdzie w życie w 2026 r."- wytłumaczył.

- Ta ustawa pod jednym względem będzie zasadniczym przełomem, jeśli chodzi o wolność akademicką i poszerzenie autonomii uczelni. I tak się dzieje. Dziś są cztery różne ustawy, a w zamian proponujemy jedną, tę właśnie "konstytucję dla nauki". Mamy 80 rozporządzeń, skomplikowanych przepisów - będzie tych rozporządzeń co najmniej dwa razy mniej, a mam nadzieję, że trzy razy mniej. Już wkrótce będzie nie tyle ustawa, co statut uczelni - cały szereg kluczowych rozstrzygnięć przesuwamy na poziom uczelni - zapowiedział Jarosław Gowin.

Dodał, że nowa ustawa będzie dawała m.in. możliwość likwidacji wydziałów na uczelniach, a na ich miejsce utworzenie kolegiów.

PAP - Robert Pietrzak

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH