Minister Radziwiłł: nakłady na zdrowie zależne od wzrostu zadłużenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KG/rynekaptek.pl   23-10-2017, 13:41

Minister Radziwiłł: nakłady na zdrowie zależne od wzrostu zadłużenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dojście do 6 proc. PKB to jest bardzo ważna decyzja polityczna, ale ona ma swoje niekorzystne konsekwencje, z czego musimy sobie zdawać sprawę - wskazał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas sesji inauguracyjnej XIII Forum Rynku Zdrowia.

Szef resortu zdrowia podkreślał, że 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w kontekście innych wydatków i tak usztywnia budżet w stopniu bardzo znacznym.

Przyznał, że problemem, który kładzie się na Polskę cieniem, jest kwestia zadłużenia, które przekroczyło bilion złotych, a jego obsługa tylko w przyszłym roku kosztować będzie 31 mld zł. To jest przedmiot niepokoju tych, którzy są odpowiedzialni za sektor wydatków publicznych.

- Mamy niesamowitą kotwicę w postaci ogromnego wydatku co roku. Gdybyśmy mieli dodatkowo w budżecie 31 mld zł, sytuacja byłaby diametralnie inna. Dojście do 6 proc. PKB, stawia pod znakiem zapytania wyjście z tego problemu. Stąd ci, którzy mówią - nie 6 proc. a 6,8 proc. czy 9 proc. PKB docelowo, muszą wiedzieć, że to jest po prostu niemożliwe - zaznaczył Konstanty Radziwiłł.

Dodał: - Być może, nadal prowadzimy analizy, większe wydatki z budżetu na ochronę zdrowia byłyby możliwe trochę szybciej, ale nie jest to kwestią negocjacji tylko analiz i tylko tak ta decyzja może zostać podjęta - mówił minister zdrowia.

Wskazał, że sytuacja sektora finansów publicznych jest niezła, ale sektor jest wciąż na bardzo dużym minusie, co powoduje cały czas oscylujemy wokół granicy bezpieczeństwa.

- Jeśli ją przekroczymy, rynek ukarze nas poprzez nieprawdopodobny skok kosztów obsługi obligacji polskich, a to oznaczałoby katastrofę. Nasze możliwości podejmowania decyzji są ograniczone. Determinacji, z jaką w ostatnich tygodniach traktowane są wydatki na zdrowie, musi towarzyszyć odpowiedzialność - podsumował Konstanty Radziwiłł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH