Minister Radziwiłł: ustawa o wynagrodzeniach objęła też rezydentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-10-2017, 12:46

Minister Radziwiłł: ustawa o wynagrodzeniach objęła też rezydentów „Ustawa o wzroście wynagrodzeń obejmuje również rezydentów” – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Wszyscy pracownicy, nie tylko lekarze, powinni zarabiać więcej. Dlatego przyjęliśmy w tym roku ustawę o kroczącym wzroście wynagrodzeń, który od lipca tego roku zaczął działać, a kończy się w 2021 roku - powiedział w środę (11 października) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Zapewniam, że również rezydentów obejmujemy tymi podwyżkami - powiedział w wywiadzie dla portalu onet.pl minister Radziwiłł. Dodał, że suma wydatków na realizację ustawy to ok. 17 mld zł.

Pytany o to, co lekarze rezydenci usłyszą na spotkaniu z premier Beatą Szydło, które odbędzie się o godz. 13 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", minister zdrowia odpowiedział: - Oferta finansowa na dzisiaj, jeżeli to zsumować, w praktyce dla ponad połowy rezydentów, którzy będą rozpoczynać specjalizacje w tych dniach, to jest ponad 1,2 tys. zł miesięcznie dodatku. W zależności od tego, jaką specjalizację przyjmą, to jest nawet do 5 tys. zł.

Radziwiłł przypomniał, że w budżecie pojawiła się nadwyżka w wysokości 5 mld zł, z czego - jak podkreślił - 3 mld zł przypadło zdrowiu m.in. na inwestycje, zakup sprzętu i wyposażenia dla szpitali.

- Pieniądze na zdrowie idą przede wszystkim na pacjentów. Nie można ich wydać tak po prostu na podwyżki i nic więcej - zaznaczył minister.

Ok. 20 lekarzy rezydentów prowadziło głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Po dziewięciu dobach protestu zawiesili go do czasu spotkania z premier Beatą Szydło. Spotkanie z premier ma się odbyć o godz. 13. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Rezydenci domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH