Minister zdrowia: determinacja do zmian jest obustronna

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wprost.pl, PAP/rynekaptek.pl   23-10-2017, 09:40

Minister zdrowia: determinacja do zmian jest obustronna "Rozważamy opcję, żeby wynagrodzenia na rezydentury były wypłacane w formie stypendium" - powiedział minister zdrowia

Nie ma między nami niezgody. Z perspektywy ministra zdrowia sytuacja jest bardziej skomplikowana niż z perspektywy protestujących - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odnosząc się do protestu lekarzy rezydentów.

Minister zauważył przy tym, że zwiększenie finansowania ochrony zdrowia oznacza ogromne konsekwencje dla budżetu państwa", bo mowa jest tu o pieniądzach "przekraczających sumę ponad 100 mld złotych".

- Taka decyzja musi być poprzedzona wieloma analizami. Nie można tego zrobić ot tak, jak chcą rezydenci, którzy z łatwością szafują różnymi kwotami bez żadnego pokrycia. Nie mogę zatem stwierdzić, że w trakcie negocjacji protestujący i rząd kiedyś spotkają się w połowie drogi - wykorzystujemy te środki, które mamy. Nie obiecam czegoś, czego polski budżet nie będzie w stanie udźwignąć - zaznaczył Radziwiłł.

Według niego proponowany przez rząd mechanizm zwiększający nakłady na ochronę zdrowia miałby wyglądać następująco: "co roku minister zdrowia będzie przez rozporządzenie zagospodarowywał środki z budżetu, które muszą być przeznaczone na ochronę zdrowia w wysokości stanowiącej odpowiedni dla danego roku odsetek PKB".

- Zgodnie z wytycznymi, będą to zakresy mające swoje źródło w konstytucji, zgodnie z którym państwo ma sprawować szczególną opiekę zdrowotną nad dziećmi, kobietami ciężarnymi, niepełnosprawnymi i osobami w podeszłym wieku. W dalszej kolejności minister ma kierować się danymi wynikającymi z map potrzeb. Trzecią grupę stanowią obszary, w których pacjenci muszą najdłużej czekać w kolejkach -powiedział minister zdrowia.

Dodał, że Ministerstwo Zdrowia co roku będzie przygotowywało wykaz zakresów, które będą finansowane właśnie z dodatkowych nakładów płynących z budżetu państw.

Więcej: www.wprost.pl, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH