Minister Zdrowia o sieci szpitali i suplementach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-09-2017, 11:46

Minister Zdrowia o sieci szpitali i suplementach Minister Zdrowia zapewnia, zmiany odczują pacjenci, i to odczują je od razu

Mamy okres technicznych przygotowań do wdrożenia od 1 października sieci szpitali. Wszystko idzie zgodnie z planem - zapewnił Konstanty Radziwiłł w niedzielę (3 września) w TVP Info.

Zdaniem ministra zdrowia ustawa o sieci szpitali jest obserwowana przez zarządzających szpitalami i oni nie mają wątpliwości, że ta ustawa jest raczej korzystna dla nich. Podkreślił, że szpitale, które znajdują się w sieci będą szczególnie dobrze (...) sytuowane, ale również te, które będą poza siecią, będą mogły wystartować w konkursach.

- Myślę, że wszyscy świadczeniodawcy będą się czuć bezpiecznie. Co najważniejsze od pierwszego października to pacjenci odczują zmiany i to odczują od razu - ocenił minister.

Jako przykład zmian podał kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), gdzie "dzisiaj konkurują ze sobą dwie kolejki - ludzi, którzy są ciężko chorzy i oczekują na przyjęcie do szpitala z tymi, którzy nie zdążyli do swojego lekarza rodzinnego albo zapomnieli o recepcie". - Od pierwszego października te kolejki rozdzielamy - przypomniał.

Jak wyjaśnił, mniej chorzy pacjenci będą kierowani do tzw. do poradni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, która będzie na izbie przyjęć czy obok SOR. - To oznacza po prostu, że komfort tych pacjentów ciężko chorych będzie większy - ocenił.

Kolejną istotną - zdaniem Radziwiłła - zmianą jest kwestia opieki nad pacjentem po wyjściu ze szpitala.

- Dzisiaj bardzo często po krótkim pobycie w szpitalu pacjent wymagający kontynuacji opieki lekarza specjalisty albo rehabilitacji szuka tego samodzielnie gdzieś na wolnym rynku. Wprowadzana zmiana - jak wyjaśnił - oznacza, że to w szpitalu, w którym pacjent leżał, będzie miał zapewnioną właśnie te opiekę, czy w ambulatorium przyszpitalnym czy w poradni rehabilitacyjnej. - To oznacza znacznie większy komfort, ale także lepszą skuteczność leczenia - ocenił.

Pytany, kiedy zmniejszą się kolejki do lekarzy Radziwiłł odparł, że będzie kładziony większy nacisk na podstawową opiekę zdrowotną. Dodał, że kolejki będą też likwidowane w procesie długofalowym, bo w tym roku nabór na studia medyczne jest o ponad 1000 osób w skali kraju większy niż w roku 2015.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH