
Przygotowywana jest ustawa o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia. Obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych - potwierdził w czwartek 31 sierpnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Jak wyjaśniał, chodzi o "możliwość skorzystania z nadzwyczajnej pomocy budżetowej dla najbardziej potrzebnych zakupów w służbie zdrowia" - powiedział Radziwiłł.
Minister na konferencji prasowej pytany był o doniesienia medialne nt. przygotowywanej w resorcie zdrowia specustawy, która m.in. miałaby zagwarantować dodatkowe środki z budżetu na zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów poprzez zakup dodatkowych świadczeń.
Radziwiłł potwierdził, że "specustawa o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia" jest przygotowana.
- W tej chwili prace robocze jeszcze się toczą nad tym projektem i trudno dzisiaj mówić o ostatecznej wersji, bo on jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych, ale rzeczywiście jest taki zamiar i mam nadzieję, że to się uda - zapewnił minister.
Jak wyjaśnił, w projekcie zawarto "cały szereg różnych potrzeb służby zdrowia, które mogłyby być sfinansowane właśnie w taki sposób". Minister wymienił m.in. program zdrowia dzieci w szkole, wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej, wyposażenie gabinetów stomatologicznych w szkołach, ale także "prawdopodobnie jakiś rodzaj dotacji dla NFZ, tak aby np. w ramach możliwości świadczeniodawców zredukować kolejki, te najdłuższe kolejki, przede wszystkim do operacji zaćmy oraz endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego".
Dodał, że "determinacja rządu w tym zakresie jest bardzo jednoznaczna".
Radziwiłł poinformował, że projekt specustawy jest "incydentalny", ale ministerstwo nie odstępuje od planu zwiększania nakładów na ochronę zdrowia w sposób systemowy. - To jest ustawa incydentalna i dotyczy środków, które są, czy mogą być, w tej chwili do dyspozycji w budżecie i to jest zastrzyk jednorazowy, ale w żadnym wypadku nie odstępujemy od planu zwiększania nakładów na ochronę zdrowia w sposób systemowy i takie projekty również są przygotowywane"- zaznaczył.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych