Minister Zdrowia: to będzie jednorazowy zastrzyk

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   31-08-2017, 15:12

Minister Zdrowia: to będzie jednorazowy zastrzyk Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przygotowywana jest ustawa o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia. Obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych - potwierdził w czwartek 31 sierpnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Minister zdrowia dopytywany, jaka część środków ze specustawy zostanie przeznaczona na zakup dodatkowych świadczeń i w jaki sposób będą dzielone te pieniądze, powiedział, że nie chciałby mówić o kwotach, ponieważ nad projektem pracuje Rada Ministrów. Dodał, że o kwotach będzie można mówić, kiedy projekt uzyska akceptację rządu.

- Na dziś mogę powiedzieć, że na liście potrzeb, które wymieniliśmy, znajdują się także świadczenia zdrowotne. Świadczenia, które szczególnie są przedmiotem długich kolejek. To nie jest jedyna potrzeba, są też inne. Po prostu zależnie od tego, jaka kwota będzie ostatecznie będzie do dyspozycji, będziemy mogli mówić o tym, że większy ciężar położymy na takie, a mniejszy na inne zadania - mówił.

- Ta specjalna ustawa ma umożliwić proste przekazanie środków z budżetu na potrzeby. Bo to nie jest takie oczywiste. Dzisiaj NFZ, zgodnie z przepisami, nie mógłby takiej dotacji dostać. M.in. temu ma służyć ta ustawa, żeby było to możliwe - dodał.

Dziennik Gazeta Prawna w czwartek napisał, że dotarł do projektu specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Ma on przewidywać, że Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie 2,1 mld zł dotacji z budżetu na skrócenie kolejek. Kolejne 700 mln zł zostanie przeznaczone na wyposażenie placówek w nowy sprzęt.

Jak pisze gazeta, pieniądze pozwolą przede wszystkim zwiększyć liczbę świadczeń, zwłaszcza tych, do których kolejki są "absurdalnie długie". Według informacji DGP, Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem już w tym lub przyszłym tygodniu. ustawa ma zacząć obowiązywać najpóźniej 23 września, tuż przed uruchomieniem sieci szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH