Ministerstwo Zdrowia komentuje akcję „Lekarze Kobietom”

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   04-08-2017, 14:30

Ministerstwo Zdrowia komentuje akcję „Lekarze Kobietom” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Publiczne deklarowanie cennika przyjęć w zależności od oczekiwań pacjenta co do otrzymania recepty wydaje się ryzykownym kierunkiem - powiedziała Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia w kontekście akcji, jaką prowadzą lekarze zrzeszeni w inicjatywie "Lekarze Kobietom".

Odkąd weszły w życie przepisy ograniczające dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej do ogólnopolskiej inicjatywy "Lekarze Kobietom" każdego dnia zgłasza się około 20 Polek, które potrzebują recepty na pigułki "dzień po".

Jak resort zdrowia ocenia działania lekarzy, którzy wypisują pacjentkom recepty na tabletki "dzień po" za symboliczną złotówkę?

Milena Kruszewska, rzeczniczka MZ komentując akcję podkreśliła, że kwestie dotyczące sposobu prowadzenia prywatnej praktyki przez lekarzy, tj. decydowanie o udzielaniu płatnych bądź bezpłatnych wizyt lekarskich „nie leżą we właściwości ministra zdrowia”.

Poza tym, w nawiązaniu do powoływania się przez lekarzy na tzw. klauzulę sumienia w tym przypadku stwierdziła, że „deklaracja o niekorzystaniu przez lekarza z klauzuli sumienia jest zapowiedzią niekierowania się sumieniem, a przecież lekarz nie może z góry zakładać, że okoliczności, w których się znajdzie, nie wywołają u niego sprzeciwu sumienia”.

Zaznaczyła także, że „publiczne deklarowanie cennika przyjęć w zależności od oczekiwań pacjenta co do otrzymania recepty wydaje się ryzykownym kierunkiem”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH