Mniej szczepionek p/ grypie trafi na wolny rynek?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: biznes.interia.pl/ rynekaptek.pl   15-10-2020, 08:21

Mniej szczepionek p/ grypie trafi na wolny rynek? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia planuje ominąć apteki i hurtownie i bezpośrednio do przychodni dostarczyć szczepionki przeciwko grypie dla seniorów powyżej 75 roku życia - informuje biznes.interia.pl.

Jak podaje serwis, resort zdrowia szacuje niedobór szczepionek przeciwko grypie na milion sztuk.

Nie mając wpływu na dystrybucję preparatów z hurtowni i aptek, ministerstwo planuje samo nabyć odpowiednią liczbę szczepionek. Tak jak to ma miejsce w przypadku zabezpieczenia preparatów dla pracowników medycznych.

Do 15 października placówki mogą składać zapotrzebowanie do MZ na preparaty dla swoich pracowników.

Jak informuje interia.pl, resort zabezpieczył 114 tysiąca opakowań, a zapotrzebowanie przekroczyło 200 tysięcy. Trwają starania, żeby kupić i uruchomić dodatkowe partie.

Ponieważ refundowana dla seniorów szczepionka jest trudna do kupienia w aptekach, MZ chce rozszerzyć dostępność poprzez zakup i skierowanie preparatów do przychodni, z pominięciem hurtowni i aptek.

Takie rozwiązania stosowane są też w innych państwach UE.We Włoszech władze zdecydowały o skierowaniu partii szczepionek do publicznej służby zdrowia, która obejmuje programem szczepień osoby szczególnie narażone, starszych i chorych. Przez to preparat będzie bardzo trudno dostępny w wolnej sprzedaży.

Więcej: https://biznes.interia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH