MR: AdA stanowiłaby moratorium na otwieranie nowych aptek w Polsce

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   03-04-2017, 13:27

MR: AdA stanowiłaby moratorium na otwieranie nowych aptek w Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wprowadzenie do porządku prawnego ograniczeń własnościowych na rynku aptek stanowić może de facto moratorium na otwieranie nowych aptek w Polsce, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich - uważa Ministerstwo Rozwoju.

Podczas prac legislacyjnych przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju odbywali spotkania z przedstawicielami ambasad reprezentujących kraje, z których pochodzą inwestorzy zagraniczni rynku aptecznego obecni w Polsce. Poinformowano ich, że projektowane regulacje nie wykraczają
zakresem poza dopuszczalne prawem unijnym granice oraz że podobne ograniczenia handlu
farmaceutykami obowiązują w wielu krajach członkowskich UE - napisało MR w odpowiedzi na interpelację posła Tomasz Kostusia.

Jak wyjaśnia Ministerstwo, przedstawiciele ambasad otrzymali informację, że nowe prawo nie ograniczy działalności dotychczas funkcjonujących aptek sieciowych, zarówno z kapitałem polskim jak
i zagranicznym.

- Podkreślam, że podczas niniejszych spotkań nie zostały podjęte zobowiązania, które rzutowałyby w jakikolwiek sposób na przebieg procesu legislacyjnego poselskiego projektu ustawy - dodano.

Resort przyznał, że "podziela konieczność dokonania strukturalnej reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym zmiany pozycji apteki i aptekarza w systemie ochrony zdrowia. Jednak ze względu na istotną pozycję aptek w systemie ochrony zdrowia, projektowane zmiany powinny mieć charakter kompleksowy, poprzedzony m.in. konsultacjami społecznymi oraz oceną skutków regulacji, a także powinny uwzględniać stanowiska wielu uczestników rynku farmaceutycznego w Polsce, w tym w szczególności pacjentów".

"Wprowadzenie do porządku prawnego ograniczeń własnościowych w sektorze dystrybucyjnym („apteka dla aptekarza”) stanowić może de facto moratorium na otwieranie nowych aptek w Polsce, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich. Spowodować to może ograniczeniu konkurencji pomiędzy aptekami. Zaobserwować będzie można również negatywny wpływ na rynek pracy w Polsce, zwłaszcza na pozycję młodych farmaceutów" - ocenia MR.

Powołuje się przy tym na dane GUS: w aptekach ogólnodostępnych i punktach aptecznych w 2014 r. pracowało łącznie 25,8 tys. magistrów farmacji oraz 30,5 tys. techników farmaceutycznych. W przypadku wprowadzenia faktycznego moratorium na otwieranie nowych aptek, absolwenci kierunków farmaceutycznych będą mieć trudności na rynku pracy.

Ministerstwo Rozwoju odniosło się też do pytania o sposób rozwiązania problemu podatków niepłaconych w Polsce przez największe sieci aptek.  

"Pytanie nie precyzuje, o jaki rodzaj podatków chodzi oraz nie wskazuje, w związku z jakimi okolicznościami miałoby mieć miejsce niepłacenie podatków. Z tego też powodu nie jest możliwe
szczegółowe odniesienie się do tej kwestii" - odpowiada resort.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH