MR: liczymy na powrót absolwentów biotechnologii z zagranicy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   21-11-2017, 11:12

MR: liczymy na powrót absolwentów biotechnologii z zagranicy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krajowe firmy medyczne mają duży potencjał do międzynarodowej ekspansji. Dzięki nim nasza gospodarka może być konkurencyjna – mówi Minister Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Finansów.

Ministerstwo Rozwoju deklaruje, że przedsiębiorcy z branży medycznej są ważni dla rządu. Podkreśla także, że mają oni strategiczne znaczenie dla wzrostu innowacyjności i kondycji krajowej gospodarki. W branży zatrudnia się wysokiej klasy specjalistów na dobrze płatnych stanowiskach. Nadszedł czas w którym wykwalifikowane kadry będą przyjeżdżały do Polski.

Chodzi zarówno o branżę wyrobów medycznych, jak i farmację. Polski rynek sprzętu medycznego jest szacowany ok. 9,1 mld zł. Składa się na niego 200 tys. różnego rodzaju produktów. Wysoką chłonność na innowacje wykazuje także krajowy przemysł farmaceutyczny, którego wartość wynosi ok. 26 mld zł. Ponad połowa sprzedawanych w Polsce leków jest rodzimej produkcji. Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację leków przeznacza rocznie około 12 mld zł.

- Rynek farmaceutyczny rośnie i będzie rósł. Wynika to głównie z tego, że przeszedł znaczącą ewolucję. Powstające leki pozwalają uniknąć pacjentom zabiegów operacyjnych. Równie ważne znaczenie ma wzrost dostępności pacjentów do leczenia. Zapewniają to nowoczesne leki generyczne i bionastępcze, które w zdecydowanej większości są produkowane w Polsce – tłumaczy Zdzisław Sabiłło, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysły Farmaceutycznego.

Potencjał firm medycznych dostrzega także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przeznacza znaczne środki na inwestycje w obszar ochrony zdrowia. - Obecnie funkcjonują dwa programy sektorowe – INNOMED i InnoNeuroPharm. Istnieje też możliwość ubiegania się o dofinansowanie projektów w ramach „Szybkiej ścieżki” oraz „Projektów aplikacyjnych” – mówi Aleksandra Mościcka-Studzińska, Koordynator Obszaru Farmacji i Biotechnologii w Dziale Koordynatorów NCBR.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów uwzględniło producentów leków i wyrobów medycznych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jako obszary strategiczne dla wzrostu gospodarczego.

- Wskaźniki wprowadzania innowacji w sektorze zdrowotnym to 70%. Specjalne programy wspierają ich rozwój. Wiemy, że wprowadzanie innowacji jest kosztowne i ryzykowne, dlatego chcemy wspierać przedsiębiorców. Liczymy, że efektem naszych działań będzie powrót polskich absolwentów chemii i biotechnologii, którzy wyjechali za granicę do kraju. Pracujemy także nad tym, aby cały obszar ochrony zdrowia lepiej funkcjonował. Szczególne znaczenie mają w tym miejscu rosnące nakłady na opiekę zdrowotną oraz właściwa wycena technologii medycznych – mówi minister Jerzy Kwieciński.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH