MR: osłabienie pozycji aptek, wyższe ceny dla pacjentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   18-04-2017, 13:35

MR: osłabienie pozycji aptek, wyższe ceny dla pacjentów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Rozwoju i Finansów ostrzega, że wprowadzone zmiany w prawie farmaceutycznym skutkować mogą podwyżką cen leków. Jak informuje PAP, taką tezę stawia w opinii przesłanej do Senatu. Podobnie brzmiące ostrzeżenia MR wydał już w styczniu 2017 roku.

Sejm uchwalił w ubiegły piątek, 7 kwietnia, nowelizację prawa farmaceutycznego, która przewiduje, że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci. Nowelizacja wprowadza także ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

"Wprowadzenie proponowanych ograniczeń własnościowych (w tym limitu prowadzenia maksymalnie 4 aptek przez jeden podmiot) będzie skutkować postępującą fragmentaryzacją rynku aptek w Polsce.

Biorąc pod uwagę silną konsolidację obrotu hurtowego, doprowadzi to do dalszego osłabienia pozycji negocjacyjnej aptek i znacząco utrudni uzyskiwanie efektu korzyści skali dla pojedynczych aptek, co może przełożyć się w sposób znaczący na podwyżkę ceny leków nie objętych refundacją oraz OTC" - napisano w opinii.

Podobnej treści stanowisko (w załącznik) Ministerstwo Rozwoju wystosowało do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji, która zajmowała się procedowaniem projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH