MSZ o "kanonie kurtuazyjnego instrumentarium"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   17-03-2017, 11:05

MSZ o "kanonie kurtuazyjnego instrumentarium" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informacje przedstawicielstw dyplomatycznych trudno zakwalifikować jako próbę nacisku, a raczej jako pozostające w ramach praktyki dyplomatycznej działanie informacyjne w obronie interesu własnych inwestorów - odpowiada MSZ w sprawie noweli Pf.

Odpowiadając na interpelację nr 10270 Państwa Posłów Joanny Muchy, Agnieszki Pomaski, Rafała Trzaskowskiego, Sławomira Nitrasa, Pawła Olszewskiego oraz Cezarego Tomczyka w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne, uprzejmie informuję co następuje.

Posłowie PO zapytali Ministra Spraw Zagranicznych, czy resort był informowany przez Premiera Mateusza Morawickiego o próbach nacisków koncernów i rządów zagranicznych na procedowane w Polsce prawo dotyczące ustawy farmaceutycznej?

"MSZ otrzymywało informacje z różnych źródeł, m.in. również ze strony niektórych przedstawicielstw dyplomatycznych o ich zaniepokojeniu związanym z przedmiotowym projektem poselskim. Informacje te trudno jednak zakwalifikować jako próbę nacisku, a raczej jako pozostające w ramach praktyki dyplomatycznej działanie informacyjne w obronie interesu własnych inwestorów" - odpowiada MSZ.

Jak dodaje, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz polskie placówki dyplomatyczne podejmują podobne działania w przypadkach, w których istnieją podstawy do uznania, że interesy polskich podmiotów gospodarczych działających na rynkach zagranicznych mogą być zagrożone zarówno działaniami administracji państwowej danego państwa, planowanymi zmianami w ustawodawstwie tegoż państwa lub innymi czynnikami, w zależności od przypadku.

Posłowie zapytali też, czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych akceptuje działania podjęte przez Premiera Morawieckiego, powołując się na pismo Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych:

"kwestie i obawy Ambasad i reprezentowanych przez nie inwestorów w stosunku do proponowanych zmian regulacyjnych były podnoszone podczas wizyty Wicepremiera M. Morawieckiego w Izraelu, z którego pochodzi jeden z największych inwestorów na tym rynku (Super-Pharm). W trakcie wizyty zapadły uzgodnienia, iż reprezentowana na spotkaniu strona rządowa podejmie działania mające na celu rozwiązanie podnoszonego problemu".

Resort spraw zagranicznych odpowiada: - Wszelkie działania rządu RP są koordynowane na szczeblu międzyresortowym i nie pozostają w żadnym przypadku we wzajemnej sprzeczności. Zwracamy przy tym uwagę na fakt, iż przytoczone w interpelacji sformułowanie „rozwiązanie podniesionego problemu” zadeklarowane przez stronę polską wg dokumentu PAIH należy do kanonu kurtuazyjnego instrumentarium w stosunkach zagranicznych i oznaczać może również obietnicę wyjaśnienia wątpliwości oraz przekazania informacji zainteresowanemu partnerowi zagranicznemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH