MSZ: Polska będzie się starać o przeniesienie EMA do Warszawy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-04-2017, 08:03

MSZ: Polska będzie się starać o przeniesienie EMA do Warszawy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polska jest zainteresowana przeniesieniem siedziby EMA do Warszawy i będzie się o to starać - poinformowało PAP we wtorek (11 kwietnia) biuro prasowe MSZ.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) to organ Unii Europejskiej z siedzibą w Londynie. Odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych. Ocenia wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie do sprzedaży leków. To największa unijna instytucja w Londynie, zatrudniająca 900 osób. Z rocznym budżetem w wysokości 322 mln euro, odwiedzana przez 36 tys. ekspertów rocznie, którzy przyjeżdżają pracować nad oceną leków, jest atrakcyjna dla unijnych stolic.

O tym, gdzie po Brexicie znajdzie się siedziba jednej z najważniejszych unijnych agencji, zadecydują szefowie państw i rządów wszystkich unijnych krajów, szef Komisji Europejskiej oraz szefowa unijnej dyplomacji.

"Polska jest zainteresowana przeniesieniem siedziby EMA do Warszawy i będzie się o to starać" - poinformowało PAP we wtorek (11 kwietnia) biuro prasowe MSZ. Zainteresowanie przeniesieniem Agencji do ich kraju wyraziły wcześniej także Czechy, Dania, Belgia, Niemcy, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia i Szwecja.

Choć sama Agencja nie będzie zaangażowana w wybór nowej siedziby, ma wobec niej oczekiwania. Jak mówi PAP Edoardo Iannone z biura prasowego Agencji, rokrocznie EMA przyjmuje 36 tys. wizyt ekspertów.

- Potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych: międzynarodowych, regionalnych i lokalnych, budynku, który pozwoli nam organizować wiele spotkań eksperckich, i odpowiedniej liczby pokoi hotelowych dla ekspertów, którzy przyjeżdżają do EMA, aby pracować nad procesem oceny leków. Dla naszego personelu ważne są inne czynniki - dostępność mieszkań, szkół międzynarodowych i europejskich oraz możliwości zatrudnienia dla małżonków i partnerów - powiedział Iannone.

Według mediów, władze Agencji chcą, żeby decyzja o nowej lokalizacji zapadła jak najszybciej. - To, czego się naprawdę boję, to że coś się stanie w fazie przejściowej - to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Dlatego późna decyzja o nowej lokalizacji to najgorszy scenariusz. (...) Wiem, że w czerwcu odbędzie się szczyt europejski i będzie to dobra okazja do podjęcia szybkiej decyzji - powiedział dyrektor EMA prof. Guido Rasi, cytowany przez Reutersa.

EMA rozpoczęła działalność w 1995 roku wraz z uruchomieniem europejskiego systemu wydawania licencji dla produktów leczniczych.

Inną dużą unijną agendą w Londynie jest Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH