MZ: 90% lekarzy zostało zaszczepionych. NIL: to są nieprawdziwe dane

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL/ rynekaptek.pl   04-03-2021, 18:03

MZ: 90% lekarzy zostało zaszczepionych. NIL: to są nieprawdziwe dane Izba Lekarska kwestionuje dane podane przez ministra zdrowia Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Na początku lutego tego roku Minister Zdrowia zapewniał, że już 90% lekarzy zostało zaszczepionych i apelował do powrotu do regularnych wizyt lekarskich - poinformowała Naczelna Izba Lekarska. Ocenia, że te dane są nieprawdziwe.

Z najnowszych danych resortu zdrowia wynika, że koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 106 lekarzy, 78 pielęgniarek, 2 diagnostów laboratoryjnych, 14 dentystów, 5 farmaceutów, 7 ratowników medycznych i 6 położnych.

Zestawienie pokazuje, że od początku epidemii w Polsce zakażenie SARS-CoV-2 wykryto m.in. u 22 493 lekarzy, 1879 diagnostów laboratoryjnych, 57 060 pielęgniarek, 5488 położnych, 3317 ratowników medycznych, 2254 dentystów i 2536 farmaceutów.

Od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce łącznie u 1 735 406 osób, z których 44 360 zmarło.

90% vs 43%
Tymczasem w środowisku lekarskim w ostatnim czasie pojawiły się głosy, że resort zdrowia przekazuje nieprawdziwe dane dotyczące liczby zaszczepionych lekarzy.

"3 marca 2021 r. Ministerstwo Zdrowia udostępniło informację na temat liczby zaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów. Jeszcze na początku lutego tego roku Minister Zdrowia zapewniał, że już 90% lekarzy zostało zaszczepionych i apelował do powrotu do regularnych wizyt lekarskich" - poinformowała Naczelna Izba Lekarska.

Jednocześnie przedstawiła swoje statystyki, które pokazują, że "przekazywane dotychczasowo przez resort informacje były przeszacowane i wprowadzały w błąd opinię publiczną".

- Tego typu niejasności przeszkadzają w odpowiednim rozplanowaniu pracy w podmiotach leczniczych czy też w kształceniu młodych lekarzy. Przykładem może być decyzja w sprawie najbliższego terminu części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalistycznego – czy w obliczu upublicznionych danych egzaminy ustne powinny się odbyć? - ocenia NIL.

Zgodnie z tymi danymi, w podziale na województwa, dotychczas zaszczepiło się 40% lekarzy dentystów oraz 46% lekarzy.

Są problemy ze szczepieniami
Samorząd lekarski obawia się, że poprzednie zapewnienia o wysokiej wyszczepialności wśród lekarzy mogły być pierwszym krokiem w kierunku odebrania osobom walczącym z pandemią COVID-19 dodatku 100%. Nie wspominając już, że zasady wypłacania lekarzom dodatku covidowego są nieprecyzyjne i różnie interpretowane, przez co za taką samą pracę jednym lekarzom dodatek jest wpłacany, podczas gdy innym nie.

- Należy podkreślić, że liczba wciąż niezaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów może być powodem braku ciągłości w opiece i leczeniu pacjentów, w szczególności, że nie wiadomo kiedy ani gdzie będą szczepieni. W opinii samorządu lekarskiego szczepienia personelu medycznego powinny być jak najszybciej przywrócone w celu ograniczenia emisji wirusa, a tym samym przestojów w opiece medycznej - dodaje NIL.

Lekarze sygnalizują również problemy z realizacją zarówno zarówno pierwszą, jak i drugą dawką szczepionki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH