MZ: informacje o rezerwach szczepionek p/ grypie nie podlegają upublicznieniu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm   23-06-2021, 08:08

MZ: informacje o rezerwach szczepionek p/ grypie nie podlegają upublicznieniu Wszystkie zamówienia złożone przez podmioty zostały zrealizowane, zaś żadna z niewykorzystanych szczepionek przekazanych do rezerw nie została zutylizowana - odpowiada MZ (fot. LJ)

Dane nt. liczby szczepionek przeciwko grypie pozostających w zasobach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych są wartością zastrzeżoną, zatem nie podlegają upublicznieniu - odpowiada MZ.

Poseł Paweł Bejda zapytał ministra zdrowia o szczepionki przeciw grypie, które były w dyspozycji szpitali publicznych i Agencji Rezerw Materiałowych w sezonie 2020/2021.

1. Ile szczepionek przeciw grypie na sezon 2020/2021 pozostało niewykorzystanych w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych?

2. Ile tych szczepionek zwróciły do ARM jednostki ochrony zdrowia w związku z ich niewykorzystaniem?

3. Jaka jest liczba (w sensie liczby szczepionek) niezrealizowanych zamówień na szczepionki od jednostek ochrony zdrowia?

4. Ile szczepionek przeciwko grypie przeznaczono do utylizacji w związku z zakończeniem akcji szczepień?

5. Jaki był łączny koszt niewykorzystanych szczepionek?

Dane są wartością zastrzeżoną

W sprawie szczepionek przeciw grypie pozostających w dyspozycji Agencji Rezerw Materiałowych, Minister Zdrowia przypomniał, że 23 lutego 2021 r. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przejęła zadania Agencji Rezerw Materiałowych.

Zaś w odniesieniu do zadanych pytań, Minister Zdrowia wskazuje, iż dane nt. liczby szczepionek przeciwko grypie (w tym również niewykorzystanych) pozostających w zasobach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych są wartością zastrzeżoną, zatem nie podlegają upublicznieniu.

Wszystkie zamówienia złożone przez podmioty zostały zrealizowane, zaś żadna z niewykorzystanych szczepionek przekazanych do rezerw nie została zutylizowana.

Na polski rynek powinno trafić co najmniej 3,3 mln dawek

We wcześniejszej interpelacji, minister zdrowia poinformował o planach zakupu szczepionek p/ grypie na sezon 2021/2022.

- Minister Zdrowia poleciła Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zakup 1,1 mln dawek - odpowiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

"Na chwilę obecną nie jest możliwe jednak podanie żadnych szczegółowych informacji dotyczących tych rozmów. Firmy farmaceutyczne analizują możliwość ponadplanowej dostawy szczepionek, oprócz deklarowanych około 2 mln dawek. W sezonie 2021/2022 na polski rynek powinno trafić co najmniej 3,3 mln dawek szczepionek, co wydaje się być na dzień dzisiejszy optymalną wartością biorąc pod uwagę wszczepialność w obecnym sezonie grypowym" - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH