MZ: laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   29-03-2017, 08:28

MZ: laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zadeklarował, że podejmie starania o zatrzymanie dalszego wyprowadzania medycznych laboratoriów diagnostycznych ze szpitali. Z tego przebiegu sprawy zadowolona jest Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych.

Jak przypomina Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych od dawna zabiega o prawne uregulowanie tej kwestii, prowadząc szeroko zakrojoną akcję informacyjną zarówno wśród polityków (posłów, senatorów, przedstawicieli władz samorządowych), jak i społeczeństwa.

Zdaniem KRDL, pozostawienie medycznych laboratoriów diagnostycznych w strukturach szpitala jest niezbędnym elementem zapewnienia pacjentom właściwej opieki medycznej, gdyż umożliwia dyrekcji szpitala pełny i bezpośredni nadzór nad jakością wykonywanych w nim badań oraz nad właściwym przechowywaniem i utylizacją pobranego od pacjentów materiału, znacząco wpływa też na udział i zaangażowanie diagnostów w prace szpitalnych zespołów terapeutycznych i jakościowych, w tym zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych.

- Publiczna deklaracja ministra Radziwiłła, że medyczne laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala bardzo nas cieszy - zapewnia Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. - Zwłaszcza, że z wypowiedzi ministra jasno wynika, iż z dużym zrozumieniem podszedł do naszych argumentów i przedstawianych analiz.

Prezes Puacz dodaje, że jako lekarz praktyk ma świadomość roli medycznego laboratorium i pracy diagnostów w zapewnianiu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta.

- Wierzymy, że ''słowo stanie się ciałem'' i kwestia ta zostanie już niebawem uregulowana poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w szczegółowych rozporządzeniach oraz w nowelizowanej ustawie o diagnostyce laboratoryjnej, nad którą pracuje niedawno powołany przez ministra zdrowia zespół ekspertów - mówi prezes KRDL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH