
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zadeklarował, że podejmie starania o zatrzymanie dalszego wyprowadzania medycznych laboratoriów diagnostycznych ze szpitali. Z tego przebiegu sprawy zadowolona jest Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych.
Jak przypomina Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych od dawna zabiega o prawne uregulowanie tej kwestii, prowadząc szeroko zakrojoną akcję informacyjną zarówno wśród polityków (posłów, senatorów, przedstawicieli władz samorządowych), jak i społeczeństwa.
Zdaniem KRDL, pozostawienie medycznych laboratoriów diagnostycznych w strukturach szpitala jest niezbędnym elementem zapewnienia pacjentom właściwej opieki medycznej, gdyż umożliwia dyrekcji szpitala pełny i bezpośredni nadzór nad jakością wykonywanych w nim badań oraz nad właściwym przechowywaniem i utylizacją pobranego od pacjentów materiału, znacząco wpływa też na udział i zaangażowanie diagnostów w prace szpitalnych zespołów terapeutycznych i jakościowych, w tym zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych.
- Publiczna deklaracja ministra Radziwiłła, że medyczne laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala bardzo nas cieszy - zapewnia Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. - Zwłaszcza, że z wypowiedzi ministra jasno wynika, iż z dużym zrozumieniem podszedł do naszych argumentów i przedstawianych analiz.
Prezes Puacz dodaje, że jako lekarz praktyk ma świadomość roli medycznego laboratorium i pracy diagnostów w zapewnianiu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta.
- Wierzymy, że ''słowo stanie się ciałem'' i kwestia ta zostanie już niebawem uregulowana poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w szczegółowych rozporządzeniach oraz w nowelizowanej ustawie o diagnostyce laboratoryjnej, nad którą pracuje niedawno powołany przez ministra zdrowia zespół ekspertów - mówi prezes KRDL.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych