MZ: licencjat nic nie zmieni w uprawnieniach techników

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ, LJ /rynekaptek.pl   18-07-2017, 09:10

MZ: licencjat nic nie zmieni w uprawnieniach techników Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nawet gdyby zostały stworzone studia licencjackie dla techników farmaceutycznych, tak jak stało się to w przypadku ratowników medycznych, to ukończenie takich studiów nie spowoduje zwiększenia uprawnień zawodowych techników farmaceutycznych - ocenia resort zdrowia.


- Każdy obywatel posiadający świadectwo dojrzałości ma zagwarantowane prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe. W związku z tym technicy mają możliwość podjęcia studiów na kierunku farmacja - podpowiada resort.

Resort odniósł się też do ograniczeń w wydawaniu przez techników farmaceutycznych określonych grup leków. - W związku ze specyfiką tych substancji, uprawnionym do dyspensowania leku zawierającego truciznę, czyli substancję bardzo silnie działającą, może być wyłącznie wykwalifikowany farmaceuta z prawem wykonywania zawodu - przypomniano w odpowiedzi.

Ponownie też ocenił możliwości utworzenia związku zawodowego techników farmaceutycznych. - W ochronie zdrowia funkcjonuje ponad 20 zawodów medycznych i tylko kilka z nich ma powołany samorząd zawodowy. Ponadto samorząd zawodowy ma zadanie m.in. reprezentowanie osób wykonujących zawód zaufania publicznego. Trudno byłoby zakwalifikować zawód technika farmaceutycznego jako zawód zaufania publicznego - przyznaje resort zdrowia.

Ministerstwo odniosło się też do propozycji zmiany ustawy Prawo farmaceutyczne, polegającej na umożliwieniu prowadzenia apteki przez technika farmaceutycznego. Odpowiada, że jest to działalność zastrzeżona tylko dla farmaceutów jako osób wykonujących zawód zaufania publicznego, prowadząc aptekę nie tylko w celu osiągania zysków, ale także by realizować swoje obowiązki zawodowe.


Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH