MZ: na razie realizacja recepty tylko w jednej aptece

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OZZTF, MZ/ rynekaptek.pl   23-04-2020, 08:23

MZ: na razie realizacja recepty tylko w jednej aptece Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na chwilę obecną wyłączenie reguł blokujących częściową realizację w różnych aptekach nie jest możliwe. Jednak CSIOZ prowadzi prace nad kompleksowym rozszerzeniem możliwości częściowej realizacji recepty w różnych aptekach - informuje resort zdrowia.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych zgłosił propozycję dotyczącą zasad realizacji recept elektronicznych.

"Na chwilę obecną wyłączenie reguł blokujących częściową realizację w różnych aptekach nie jest możliwe. Wprowadzenie zmiany procesu obsługi i nadzoru nad sprzedażą leków w aptekach wymaga przemyślanego uwzględnienia wszystkich jego aspektów" - odpowiada urzędnik resortu zdrowia.

W jego ocenie, "wyłączenie reguły blokującej umożliwi niekontrolowaną sprzedaż w różnych aptekach, co może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta w przypadku gdy pacjent pozyska większą niż ordynowana ilość leku".

- Może też zostać wykorzystane do licznych nadużyć wynikających z niewłaściwego przepływu informacji i braku możliwości zablokowania dalszej sprzedaży. Dlatego obecnie ten postulat nie jest możliwy do wprowadzenia - dodaje.

W ocenie MZ, wymagałoby to zmian w systemie P1 tak, aby informacja o wydanych opakowaniach leku w jednej aptece dla danej recepty była widoczna dla innej apteki, która mogłaby prawidłowo wydać na tej podstawie kolejne opakowania leku.

Zdaniem MZ, chodziłoby też o informację na temat dokonywanych korekt dokumentów realizacji recepty.

Jednak CSIOZ prowadzi obecnie prace nad kompleksowym rozszerzeniem możliwości częściowej realizacji recepty w różnych aptekach. Potrzebny jest do tego jednolity sposób przekazywania informacji o już wydanych lekach pacjentowi oraz dostosowanie procesów obsługi korygowania dokumentów realizacji recepty wraz z dostawcami oprogramowania aptecznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH