MZ nie oszacowało jeszcze ceny leku na bazie konopi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   10-07-2017, 09:04

MZ nie oszacowało jeszcze ceny leku na bazie konopi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia nie analizował kosztów związanych z odpłatnością za leki recepturowe na bazie konopi. Cena leku takiego leku będzie prawdopodobnie składową cen poszczególnych składników użytych do jego wykonania - informuje DGP.

7 lipca 2017 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do projektu ustawy dopuszczającej sprzedaż w aptekach medyczną marihuanę. Jak wynika z przyjętej nowelizacji ustawy, leki recepturowe na bazie marihuany nie będą objęte refundacją. Jeśli więc przepisy wejdą w życie, pacjenci pokryją pełną cenę leku z własnej kieszeni.

Surowiec będzie sprowadzany z zagranicy, co przełoży się na ostateczną cenę leku w aptece. Ile będzie więc kosztować gram suszu?

Jak pisze gazeta, ministerstwo zdrowia nie analizowano jeszcze kosztów związanych z odpłatnością za leki recepturowe, gdyż projekt zmiany przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest projektem poleskim.

Resort wskazał natomiast ogólnikowo, że cena takiego leku będzie prawdopodobnie składową tzw. taxy laborum, cen poszczególnych składników użytych do jego wykonania (koszt surowca farmaceutycznego) oraz opakowania.

Dziennik Gazeta Prawna informuje także, że resort prowadzi obecnie rozmowy z producentami zajmującymi się uprawą konopi, które dotyczyć mają także cen zakupu suszu. Są to firmy działające między innymi na terenie Holandii oraz we Włoszech. Najbardziej zaawansowane negocjacje toczyć mają się jednak z producentami z Izraela.

Z wcześniejszych informacji Gazety Wyborczej wynikało, że gram medycznej marihuany miałby  kosztować między 50 a 60 zł. Leki z konopi byłyby dostępne w polskich aptekach w połowie przyszłego roku.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH