MZ o planie dostaw szczepionek p/ grypie: ile ich będzie w kolejnych miesiącach?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-10-2020, 08:44

MZ o planie dostaw szczepionek p/ grypie: ile ich będzie w kolejnych miesiącach? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do końca października będzie dodatkowe 240 tys. szczepionek na grypę, do końca listopada - kolejne ponad 0,5 mln.; w grudniu przewidziana jest dostawa 200 tysięcy - powiedział w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Odnosząc się do kwestii poruszanych przez posłów w debacie nad informacją premiera o przygotowaniu państwa do nasilającej się epidemii koronawirusa, minister zdrowia powiedział m.in., że w ubiegłym roku liczba osób zaszczepionych na grypę w całym sezonie, a więc od września do stycznia, wyniosła 1,5 mln.

- Do połowy października sprowadziliśmy do kraju 1,5 mln szczepionek, czyli to, co zrobiliśmy w zeszłym roku w całym sezonie, zostało przez nas zrealizowane w półtora miesiąca - powiedział Niedzielski. Zwrócił jednocześnie uwagę, że producenci szczepionek planują dostawy na rynek w oparciu o to, co miało miejsce w zeszłym roku.

Poinformował, że do końca października będzie dodatkowe 240 tys. szczepionek. - To są podpisane i zakontraktowane szczepienia - zaznaczył. Zapowiedział również, że do końca listopada będzie kolejne ponad 0,5 mln. - To jest największa dostawa, ponieważ to jest optymalny czas na szczepienie, bo kumulacja grypy w zeszłym roku miała miejsce na przełomie stycznia i lutego, a największa odporność po szczepionce jest do 60 dni - wyjaśnił.

Dodał, że w grudniu przewidywana jest dostawa 200 tys. szczepionek.

Odnosząc się do kwestii respiratorów, Niedzielski powiedział, że Ministerstwo Zdrowia wraz z Agencją Rezerw Materiałowych kierują cały czas, co dwa tygodnie, zapytania do szpitali: - Wydaliśmy w ciągu ostatnich dwóch tygodni 700 respiratorów - poinformował Niedzielski dodając, że w tym sezonie wydano "ponad 1000 respiratorów".

W kwestii łóżek szpitalnych szef MZ stwierdził, że podawanie tylko liczby łóżek zajętych jest wyjmowaniem informacji z kontekstu całego modelu systemu opieki zdrowotnej w kraju.

Niedzielski powiedział, że Polska jest państwem, które ma największą liczbę łóżek na 100 tys. obywateli. - W statystykach w sposób znaczący wyprzedzamy wszystkie kraje rozwinięte, kraje Europy Zachodniej. W Polsce było 500 łóżek na 100 tys. obywateli, podczas, gdy standard europejski to jest 300 łóżek - powiedział.

Magdalena Gronek, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH