MZ o rynku suplementów w odpowiedzi na interpelację

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   08-11-2017, 13:11

MZ o rynku suplementów w odpowiedzi na interpelację Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poseł Grzegorz Furgo z Nowoczesnej w interpelacji do Ministra Zdrowia wskazał, że cały czas w Polsce wprowadzenie nowego suplementu diety do obrotu jest niezwykle proste, szybkie i bezkosztowe, a jeżeli produkt w pewnym momencie wymaga weryfikacji, nie wyklucza to jego dalszej dystrybucji.

Odpowiedzi na interpelację dokonał wiceminister Zbigniew Król, który przypomniał, że zgodnie z uchwałą z dnia 24 stycznia 2017 r. Rady do spraw Zdrowia Publicznego powołano zespół roboczy do spraw suplementów diety. Jego celem było wypracowanie skuteczniejszych przepisów prawa regulujących rynek suplementów diety.

Podczas prac zespołu omawiano m.in. propozycje wprowadzenia systemu opłat od przedsiębiorców za złożenie powiadomienia o środkach spożywczych objętych ustawowym obowiązkiem powiadamiania Głównego Inspektora Sanitarnego, uregulowanie procedur wycofywania z rynku przez producenta lub dystrybutora suplementu diety, podwyższenie kar finansowych dla podmiotów wprowadzających do obrotu niebezpieczne suplementy diety, wzrost kar pieniężnych za nieprzestrzeganie wymagań w zakresie znakowania środków spożywczych, wprowadzenie zakazu reklamy suplementów diety z wykorzystaniem wizerunku osób ze środowiska medycznego lub farmaceutycznego, a także uregulowanie kwestii zamieszczania czytelnych dla konsumenta informacji z użyciem określenia suplement diety – czytamy.

Poinformował też, że od kilku lat w Polsce notuje się coraz więcej zgłoszeń do GIS o wprowadzeniu do obrotu m. in. suplementów diety.

W latach 2015-2016 wpłynęło do GIS około 20 tys. powiadomień. Dane statystyczne wskazują na tendencję wzrostową w porównaniu z poprzednimi latami. Znaczna część złożonych powiadomień zawiera niekompletne informacje na temat produktu, co wiąże się z koniecznością wezwania przedsiębiorców do przekazania dokumentacji zgodnej z wymaganiami ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Wydłuża to czas rozpatrywania powiadomień i stanowi dodatkowe obciążenie administracyjne.

Dodał także, odnosząc się do kwestii ostrzegania konsumentów przed niebezpiecznymi środkami spożywczymi znajdującymi się w obrocie, że GIS podejmuje skuteczne działania mające na celu wyeliminowanie z rynku produktów stanowiących zagrożenie dla zdrowia człowieka.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH