MZ o swoich osiągnięciach m.in. w obszarze leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   16-11-2017, 10:07

MZ o swoich osiągnięciach m.in. w obszarze leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wprowadziliśmy prawie 40 nowych cząsteczek na listę leków refundowanych i ustanowiliśmy 15 programów lekowych, między innymi w obszarze leczenia raka jelita grubego czy leczenia stwardnienia rozsianego - powiedział Konstanty Radziwiłł podsumowując dwuletnią pracę resortu.

Podczas konferencji prasowej (15 listopada) minister Konstanty Radziwiłł podsumował dwa lata działań Ministerstwa Zdrowia. - Polacy mają prawo oczekiwać od państwa i samorządów nowoczesnej, bezpiecznej i – przede wszystkim – dostępnej opieki zdrowotnej – mówił.

Jak wskazał Minister, w ostatnich tygodniach rząd podjął historyczną decyzję o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia do 6% Produktu Krajowego Brutto.

Wyjaśnił, że stopniowe zwiększenie nakładów będzie kosztowało ponad 500 miliardów złotych w ciągu najbliższej dekady. Zapowiedział, że zostanie to zrealizowane bez podnoszenia obciążeń podatkowych obywateli.

Podkreślił, że zwiększenie nakładów jest następstwem realizowanej zmiany strukturalnej, którą prowadzimy w obszarze ochrony zdrowia od listopada 2015 roku.

Konstanty Radziwiłł odniósł się także do ustawy o sieci szpitali i Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

- Sieć to prawie 600 szpitali w całej Polsce, które zapewniają pacjentom kompleksową opiekę od leczenia szpitalnego przez rehabilitację aż po wizytę kontrolną w przyszpitalnej opiece specjalistycznej. W ten sposób kończymy z bezsensownymi hospitalizacjami, pogonią za wykonywaniem procedur i zagubieniem pacjenta po wypisaniu ze szpitala – tłumaczył minister.

Dodał, że pacjenci otrzymali też ponad 100 nowych przychodni nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, dzięki którym znacząco skrócił się czas ich oczekiwania na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i w Izbach Przyjęć. Zaznaczył, że dzięki sieci, szpitale uzyskały gwarancję stabilnego funkcjonowania przez 4 lata z zachowaniem systemu kontroli wykonanych świadczeń. Sieć w połączeniu z dodatkowymi środkami finansowymi już teraz wpływa na skrócenie czasu oczekiwania.

Minister tłumaczył, że do uchwalonej niedawno ustawy o POZ , resort wprowadził również nowe zasady, m.in. budżet powierzony na porady u innych specjalistów i badania diagnostyczne, oparte na indywidualnym planie leczenia pacjenta. W POZ pojawia się także profilaktyka i promocja zdrowia.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH