MZ: obecnie jest 284 punktów pobrań drive-thru

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-09-2020, 10:04

MZ: obecnie jest 284 punktów pobrań drive-thru Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W całym kraju funkcjonują obecnie 284 punkty pobrań. Ich liczba od 1 września wzrosła o 16. Dwa kolejne są planowane do uruchomienia - przekazało biuro prasowe resortu zdrowia.

- Będziemy teraz systematycznie poszerzać bazę punktów drive-thru i czas pracy punktów pobrań tak, by pacjent mógł z nich skorzystać jak najbliżej domu. Te zmiany korespondują z wprowadzeniem możliwości kierowania na test przez lekarzy POZ - podkreślił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, wprowadzona została dodatkowa opłata ryczałtowa za dłuższą gotowość punktu do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Opłata ryczałtowa za dobową dostępność we wszystkie dni tygodnia od dwóch do czterech godzin wynosi 300 zł, a powyżej czterech godzin - 500 zł.

W świetle nowych przepisów lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawić skierowanie na pobranie wymazu. Ósmego dnia kwarantanny pacjent otrzyma SMS z informacją o kontakcie z lekarzem. Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły u niego objawy charakterystyczne dla COVID-19, wystawi skierowanie na wykonanie testu. Lekarz zawiadomi też o tym sanepid. Lekarz POZ może również wcześniej skierować pacjenta na test, jeśli ten źle się poczuje.

W mobilnym punkcie zostanie pobrany materiał do badania wykrywającego obecność wirusa SARS-CoV-2. Na badanie trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i nr PESEL. Test jest bezpłatny. Po wykonaniu testu, jego wynik widoczny w Internetowym Koncie Pacjenta. Informuje o nim także laboratorium.

Aktualna lista punktów pobrań znajduje się na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosci/punkty-pobran#mapa.

Klaudia Torchała, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH