MZ: podejdziemy na nowo do ustawodawstwa ws. dopalaczy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-06-2017, 09:04

MZ: podejdziemy na nowo do ustawodawstwa ws. dopalaczy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powstanie zespół, który opracuje nowelizację ustawy antynarkotykowej w części dotyczącej dopalaczy - zapowiedział w czwartek 8 czerwca w Katowicach minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Wbrew temu, co mówi opozycja, sprawa dopalaczy nie leży odłogiem, jest stale przedmiotem aktywności ministra zdrowia oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Na bieżąco śledzimy sytuację i aktywnie przeciwdziałamy - powiedział minister zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Wskazał, że handel dopalaczami przeniósł się w znacznej mierze do Internetu, co stawia przed nami nowe wyzwania, związane także z ciągłym opracowywaniem przez przestępców nowych substancji.

Jak sprecyzował, obecne przepisy wymagają zmiany m.in. w kwestii zaliczania kolejnych substancji do grupy zabronionych czy ujednolicenia podejścia do narkotyków i dopalaczy. Jego zdaniem, należy też dać służbom dodatkowe możliwości działania w zakresie informowania szkół i innych instytucji, że mają do czynienia z problemem na swoim terenie.

W ocenie ministra zdrowia konieczne jest też wzmocnienie roli inspektorów sanitarnych w działaniu przeciwko handlarzom dopalaczami, np. nadanie uprawnień do przeszukiwania pomieszczeń. Jak zaznaczył, w ostatnich latach na świecie pojawiły się nowatorskie rozwiązania prawne w zakresie walki z dopalaczami i polscy eksperci będą z nich czerpać.

W skład powołanego przez ministra zespołu pracującego nad nowelizacją mają wejść przedstawiciele resortów: spraw wewnętrznych, sprawiedliwości, edukacji i rozwoju, a także Głównej Inspekcji Sanitarnej i eksperci z laboratorium kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH