MZ pracuje nad pilotażem opieki farmaceutycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP, LJ/ rynekaptek.pl   15-09-2020, 08:01

MZ pracuje nad pilotażem opieki farmaceutycznej Chcę zapewnić, że ustawa o zawodzie farmaceuty w żaden sposób nie ogranicza czynności zawodowych technika farmaceutycznego - mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (fot. Sejm)

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad pilotażem realizacji opieki farmaceutycznej - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. - Ustawa o zawodzie farmaceuty w żaden sposób nie ogranicza czynności zawodowych technika farmaceutycznego - mówiła z kolei szefowa NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

14 września br. odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. W ponad pięciogodzinnej dyskusji procedowano przepisy i poprawki do projektu ustawy.

- Aktualnie pracujemy nad planem, pilotażem realizacji opieki farmaceutycznej, w jaki sposób ona będzie realizowana, w jaki sposób będzie finansowana, jakie świadczenia w tym zakresie będą mogły być udzielane przez farmaceutów - powiedział podczas posiedzenia wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Dodał, że określane mają też zostać m.in. zasady współpracy i wykorzystania dokumentacji medycznej pacjenta, prowadzenia dokumentacji i współpracy z lekarzem zlecającym oraz karty informacyjnej dla lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem.

Jak podkreślał, zdarza się bowiem, że pacjent ma kilku lekarzy i ci lekarze nie zawsze mają konsylium na temat farmakoterapii, żeby jednolicie pacjenta leczyć. Ponieważ mają dostęp do dokumentacji, będą mogli pracować nad ujednoliceniem zasad leczenia w postaci wystawiania zleceń lekowych.

Z kolei prezes NRA, Elżbieta Piotrowska - Rutkowska, odniosła się do opinii, że ustawa ogranicza uprawnienia zawodowe techników farmaceutycznych:

- Chcę zapewnić, że ustawa o zawodzie farmaceuty w żaden sposób nie ogranicza czynności zawodowych technika farmaceutycznego. A są one takie: sporządzanie, wydawanie i wytwarzanie produktu leczniczego. Ta ustawa w żadnym punkcie nie ogranicza tych czynności zawodowych, natomiast reguluje nadzór farmaceuty nad czynnościami zawodowymi technika, których nie może wykonać samodzielnie. To jest standard europejski.

Termin kolejnego posiedzenia podkomisji zostanie przekazany wkrótce.

Całość obrad do obejrzenia: https://www.sejm.gov.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH