MZ: ruszyła strona z danymi dotyczącymi zakażeń

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   25-11-2020, 10:02

MZ: ruszyła strona z danymi dotyczącymi zakażeń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

24 listopada resort zdrowia uruchomił stronę internetową, zawierającą raporty zakażeń koronawirusem. Poza ogólnokrajowymi danymi, przedstawia też wyniki w podziale na województwa i powiaty.

Dane prezentują m.in. dzienny wykaz zachorowań w podziale na województwa i powiaty, a także przypadki śmiertelne, w formie map i tabeli. Pochodzą z elektronicznego systemu EWP.

Resort zapewnił, że "strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii".

Strona podaje też ogólną liczbę wykrytych przypadków zakażeń od początku pandemii. Podana ogólna liczba zachorowań zawiera dodane 24 listopada ok. 22 tys. przypadków, które nie zostały wcześniej zaraportowane.

"Panie Ministrze, to poszerzenie o powiaty, ale bardzo podstawowe, wręcz surowe dane, na dodatek wprowadzają w błąd, bo tytuł w rubryce zgony "Przypadki śmiertelne w wyniku chorób współistniejących" jest nieprawdziwy. Brak dokładniejszych danych, które były publikowane przez PSSE" - ocenił na TT dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej.

Z kolei stacje sanitarne przestały podawać szczegółowe dane powiatowe.

Jak już pisaliśmy, 19-latek w ubiegłym tygodniu zauważył, że informacje lokalnych sanepidów i Ministerstwa Zdrowia różnią się o kilkanaście tysięcy zakażeń. W sumie ostatecznie doliczono się łącznie 22 594 niezaraportowanych przypadków.

24 listopada dane scentralizowano, dopisując taką liczbę do ogólnej liczby pozytywnych wyników testów.

Więcej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH