MZ: skala i forma protestów techników jest niezrozumiała

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   06-07-2017, 11:26

MZ: skala i forma protestów techników jest niezrozumiała Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ostatniej nowelizacji ustawy Pf nie wprowadzono zmiany przepisu art. 91 ust. 1, odnoszącego się do uprawnień techników farmaceutycznych, a tym samym nie znajdują podstaw ich obawy, że inicjatywa poselska zmierza do ograniczenia ich uprawnień - podkreśla wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Przepis art. 91 ust. 1 ustawy nowelizowanej funkcjonuje w niezmienionym brzmieniu od początku istnienia tej ustawy opublikowanej w Dz. U. z 2001 r. Nr 126 poz. 1381. Zatem co najmniej od 16 lat, na podstawie jednego przepisu, technik farmaceutyczny nie jest uprawniony do wydawania z aptek określonych grup leków - przypomina w odpowiedzi na interpelację.

Chodzi m.in. o substancje bardzo silnie działające. - W kontekście zacytowanego brzmienia przepisu nasuwa się naturalne pytanie o to, czym faktycznie są substancje bardzo silnie działające z grupy A (venena – trucizny). Otóż są to substancje, których indeks terapeutyczny jest mały (mała różnica pomiędzy dawką terapeutyczną a dawką śmiertelną). Substancje te nazwę „trucizny” zawdzięczają temu, że nawet mała ich ilość zastosowana ponad dawkę zaleconą, może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne, ze zgonem włącznie w sytuacjach skrajnych - odpowiada przedstawiciel MZ.

Technik nie posiada wiedzy w tym zakresie
Dodaje: - Ta szczególna cecha trucizn obliguje osoby, które mają z nią styczność, do zachowania szczególnej ostrożności zarówno w kontekście właściwego dawkowania, sposobu podawania, łączenia z innymi lekami oraz do udzielenia właściwej i pełnej informacji pacjentowi. Należy pamiętać, że pacjent również musi wyjść z apteki ze świadomością jakiego rodzaju produkt właśnie otrzymał.

W opinii wiceministra, w związku ze specyfiką tych substancji, uprawnionym do dyspensowania leku zawierającego truciznę, czyli substancję bardzo silnie działającą, może być wyłącznie wykwalifikowany farmaceuta z prawem wykonywania zawodu.

- W ocenie Ministra Zdrowia i z punktu widzenia realizowanej przez niego polityki zdrowotnej nastawionej na bezpieczeństwo pacjentów, tylko farmaceuta jest przygotowany merytorycznie do operowania takimi substancjami, zarówno w lekach gotowych, jak również w ramach sporządzania leków recepturowych. Niezbędna w tym względzie wiedza jest przekazywana studentom – przyszłym farmaceutom wyłącznie na studiach farmaceutycznych. W ramach kształcenia policealnego techników farmaceutycznych nie jest pozyskiwana wiedza w tym zakresie - mówi Marek Tombarkiewicz.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH