MZ: szkolenia w zakresie szczepień p/ COVID dla farmaceutów będą bezpłatne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   12-01-2021, 08:01

MZ: szkolenia w zakresie szczepień p/ COVID dla farmaceutów będą bezpłatne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szkolenia w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych farmaceutów i nie będą oni ponosić dodatkowych kosztów za udział w organizowanych przez CMKP szkoleniach w tym zakresie - poinformował nas resort zdrowia.

11 stycznia odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która zajęła się nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Wprowadza ona zmiany w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845 i 2112).

Zgodnie z zapisem, w przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 będą mogli przeprowadzać także farmaceuci.

Warunkiem jest ukończenie przez nich szkolenia, którego sposób przeprowadzania zostanie określony w rozporządzeniu przez ministra zdrowia.

11 stycznia ustawa była przedmiotem obrad Senatu. W dyskusji zgłoszono wnioski o charakterze legislacyjnym – ustawa została odesłana do komisji. Ta ma zająć się nimi 12 stycznia. Zgłoszone uwagi nie dotyczą jednak kwestii wykonywania szczepień przez farmaceutów i najprawdopodobniej wkrótce - po odpowiednim przeszkoleniu - możliwość wykonywania szczepień przeciwko COVOID-19 przez chętnych farmaceutów stanie się faktem.

Zgodnie z informacją uzyskaną w Ministerstwie Zdrowia, szkolenia będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych farmaceutów i nie będą oni ponosić dodatkowych kosztów za udział w organizowanych przez CMKP szkoleniach w tym zakresie.

Jak zaznacza jednak resort, zarówno szkolenie, jak i szczepienia, dotyczyć będą jedynie obszaru aktualnej epidemii. Nie ma obecnie więc gwarancji, że szkolenie w przyszłości da uprawnienia do przeprowadzania szczepień na przykład przeciwko grypie.

- Zdobycie uprawnień do wykonywania szczepienia przez farmaceutów jest w chwili obecnej ukierunkowane na pomoc pozostałemu uprawnionemu personelowi medycznemu w szczepieniach ochronnych przeciwko Covid -19 podczas obowiązującego stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 - podkreśla MZ.

Dodaje: - Szczegółowe informacje dotyczące szkoleń farmaceutów zostaną określone w akcie wykonawczym, do którego delegacja znajduje się w procedowanej obecnie w Senacie ustawie. Mając na uwadze powyższe ukończenie kursu/ szkolenia organizowanego przez CMKP będzie uprawniało do przeprowadzenia szczepień ochronnych przeciwko Covid-19.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH