MZ: to nie będzie RTR, ale projekt pod nowym hasłem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   09-11-2020, 11:32

MZ: to nie będzie RTR, ale projekt pod nowym hasłem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Termin "refundacyjny tryb rozwoju" nie będzie inkorporowany do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. Ministerstwo Zdrowia opracowało nowy projekt pod hasłem Bezpieczeństwa Lekowego Polski, który zostanie zaimplementowany do tej ustawy.

Na jakim etapie są prace nad tzw. Refundacyjnym Trybem Rozwojowym, który w założeniu miał aktywizować produkcję substancji farmaceutycznych w Polsce? - zapytała ministra zdrowia grupa posłów.

"W przedmiocie mającego być przedmiotem uregulowania RTR Ministerstwo Zdrowia opracowało własną koncepcję stosownych zmian w obowiązujących przepisach prawa" - odpowiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Dodaje: - Koncepcja ta zostanie niebawem zaprezentowana opinii publicznej w postaci projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. Niestety z uwagi na pandemię i realizację wielu zadań, które dotychczas nie leżały w kompetencji departamentu opracowującego nowelizację tej ustawy, termin prezentacji projektu opinii publicznej jest ciągle przesuwany.

Posłowie zapytali też, który resort jest bezpośrednio odpowiedzialny za przygotowanie tzw. Refundacyjnego Trybu Rozwojowego? Jaką są przyczyny opóźnień prac w tej materii?

- Termin "refundacyjny tryb rozwoju" nie będzie inkorporowany do projektu ustawy, o którym mowa w pkt 3 (czyli refundacyjnej - przyp. red.). Ministerstwo Zdrowia opracowało nowy projekt pod hasłem Bezpieczeństwa Lekowego Polski, który zostanie zaimplementowany do ustawy refundacyjnej z mechanizmami dającymi wyraźne korzyści tym firmom, które będą produkować leki na terenie Polski bądź które w produkcji swoich leków wykorzystają API produkowane na terenie Polski. W ocenie Ministra Zdrowia mechanizmy te powinny stanowić pierwszy ważny krok w budowaniu suwerenności lekowej Polski - dodał minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH