MZ: trzeba szukać autorytetów, które dadzą dobry przykład ws. szczepień

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-12-2020, 10:03

MZ: trzeba szukać autorytetów, które dadzą dobry przykład ws. szczepień Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Elementem, który przekonał do szczepienia p/ polio w USA było to, że Elvis Presley zaszczepił się przed kamerami i w sumie poziom wyszczepienia osiągnął 80 proc. ludność Stanów Zjednoczonych - mówi Adam Niedzielski. Dobre przykłady zachęcą Polaków?

- Ja i moi koledzy z rządu powinniśmy zaszczepić się w pierwszej kolejności, żeby dać dobry przykład i pokazać, że szczepienie przeciwko koronawirusowi jest bezpieczne - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany w Radiu Zet m.in. o to, kiedy zaszczepi się przeciwko koronawirusowi.

- Jak popatrzymy sobie, kiedy osoby rządzące powinny to zrobić, to w zasadzie można powiedzieć, że i tak będzie źle i tak niedobrze, bo jak zgłosimy się pierwsi do szczepienia, to zaraz będzie informacja na ten temat, że wcześniej, a jak zrobimy to za późno - to znowu będą podejrzenia - powiedział.

Dopytywany, czy stanie się to w świetle kamer, stwierdził: - Nie czuję takiego statusu bycia celebrytą, żeby przed kamerami się szczepić.

Przytoczył jednak casus szczepień na polio w USA w latach 50. XX w. - Ono nie było popularne. Elementem, który przekonał wszystkich do szczepienia było to, że Elvis Presley zaszczepił się przed kamerami i w sumie poziom wyszczepienia tej pożądanej populacji po tej transmisji osiągnął 80 proc. ludność Stanów Zjednoczonych - zaznaczył.

Niedzielski dodał, że resort zdrowia będzie przekonywał wszystkich do zaszczepienia. Zwrócił uwagę, że grupę niezdecydowanych stanowią osoby w wieku do 40 lat. - Myślę też, że w związku z tym trzeba szukać autorytetów, które w tej grupie (...) są respektowane i to oznacza pewnie, że trzeba poszukać kogoś, kto dociera do ludzi młodszych - dodał.

Odnosząc się do bezpieczeństwa szczepień Niedzielski powiedział, że będzie miał stuprocentową pewność dotyczącą ich bezpieczeństwa w momencie, gdy Europejska Agencja ds. Leków dopuści szczepionki poszczególnych producentów do obrotu.

Niedzielski mówił też o odpowiedzialności za działania niepożądane po zaszczepieniu. Szef resortu zdrowia powiedział, że umowa Komisji Europejskiej z producentami szczepionek zwiera klauzule o przejęciu przez państwa członkowskie odpowiedzialności za wszystkie działania niepożądane.

- Jeżeli by doszło do jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, to zgodnie z tą umową, którą zawiera Komisja Europejska, skarb państwa będzie to pokrywał - powiedział.

Uspokajał, że szczepionka przechodzi te same procedury, które przechodzi każdy lek. "Wszystkie trzy fazy kliniczne badania muszą być wykonane, żeby złożyć w ogóle wniosek do Europejskiej Agencji ds. Leków" - wskazał.

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 opublikowano na stronie gov.pl. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat. Do 12 grudnia każdy może zgłosić uwagi do projektu. Z kolei 15 grudnia rząd planuje przyjąć gotową strategię.

Szymon Zdziebłowski, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH