MZ: ustawa dot. wyrobów medycznych opiera się na dwóch filarach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Janik/ rynekaptek.pl   18-05-2017, 08:03

MZ: ustawa dot. wyrobów medycznych opiera się na dwóch filarach Wyłonienie grup wyrobów medycznych, które zostaną objęte refundacją, będzie odbywało się z udziałem AOTMiT i NFZ oraz z konsultantami krajowymi, stowarzyszeniami, instytutami badawczo-naukowymi, fundacjami

Milena Kruszewska, rzecznik prasowy resortu zdrowia, informuje, że w ministerstwie trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy refundacyjnej w zakresie wyrobów medycznych.


- Negocjacje z Komisją Ekonomiczną są sprawdzonym narzędziem systemowym, zapewniającym przejrzystość procesu ustalania cen oraz dającym możliwość uzyskania najlepszej ceny. Ponadto projektowana regulacja ma zapewnić kontrolę i znaczące obniżenie nieuzasadnionych, bardzo wysokich marż na wiele wyrobów medycznych - dodaje Milena Kruszewska.

Wyrób wyrobowi nierówny
Wyrób medyczny to słowo klucz, który dzieli się na wiele klas. Jak mówiła w trakcie sesji II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach w marcu br. Agnieszka Sikorska-Brzozowska, ekspert rynku medycznego Pracodawców RP, wielu przeraża możliwość klasyfikacji wyrobów medycznych przez urzędników w Ministerstwie Zdrowia czy w URPL, ponieważ to nie są eksperci w poszczególnych dziedzinach, a klas i grup wyrobów medycznych są setki tysięcy.

- Jeżeli nie będzie to realizowane przez specjalistów czeka nas chaos rejestracyjny w zakresie wyrobów medycznych - ostrzegała ekspertka.

- Rozwiązanie dotyczące sposobu wyłaniania grupy wyrobów medycznych zaproponowane w projekcie ustawy to mechanizm uprawniający ministra zdrowia do zdefiniowania grup wyrobów medycznych objętych procedurą wniosków refundacyjnych z udziałem AOTMiT i NFZ. Minister zdrowia, określając te grupy wyrobów medycznych, może zwrócić się także do konsultantów krajowych, stowarzyszeń, instytutów badawczo-naukowych, fundacji - tłumaczy Milena Kruszewska.

Witold Włodarczyk, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed podkreślał w trakcie kongresu, że ministerstwo chce - zgodnie ze swoimi propozycjami - aby decyzja urzędnika określała katalog firm i produktów, które będą dostępne w systemie refundacji. To, jego zdaniem, może rodzić wiele niekorzystnych konsekwencji, zarówno dla pacjenta, jak i branży wyrobów.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH