MZ: ustawa dot. wyrobów medycznych opiera się na dwóch filarach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Janik/ rynekaptek.pl   18-05-2017, 08:03

MZ: ustawa dot. wyrobów medycznych opiera się na dwóch filarach Wyłonienie grup wyrobów medycznych, które zostaną objęte refundacją, będzie odbywało się z udziałem AOTMiT i NFZ oraz z konsultantami krajowymi, stowarzyszeniami, instytutami badawczo-naukowymi, fundacjami

Milena Kruszewska, rzecznik prasowy resortu zdrowia, informuje, że w ministerstwie trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy refundacyjnej w zakresie wyrobów medycznych.


Jak wyjaśnia Kruszewska, projektowane przepisy będą określać jedynie grupy wyrobów medycznych, a nie konkretny katalog firm i produktów.

- Wyłonienie grup wyrobów medycznych, które zostaną objęte refundacją, będzie odbywało się z udziałem AOTMiT i NFZ oraz z konsultantami krajowymi, stowarzyszeniami, instytutami badawczo-naukowymi, fundacjami, a projekt rozporządzenia zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym - zapewnia rzecznik resortu zdrowia.

Jakie grupy? Kiedy?
Milena Kruszewska stwierdza jednak, że na obecnym etapie prac nie można jeszcze wskazać ani grup wyrobów medycznych, które zostaną objęte nową procedurą, ani wskazać terminu uporządkowania całego systemu refundacji wyrobów.

- Będzie to uzależnione od ostatecznego kształtu rozporządzenia ministra zdrowia określającego grupy wyrobów medycznych, dla których w dalszej kolejności będą wydawane decyzje administracyjne (decyzja o objęciu refundacją i ustaleniu urzędowej ceny zbytu wyrobu medycznego albo decyzja o ustaleniu urzędowej ceny zbytu). Przed wydaniem rozporządzenia prezes AOTMiT sporządza rekomendację o zasadności objęcia refundacją danej grupy wyrobów medycznych - informuje.

Jak wyjaśnia, dla poszczególnych grup wyrobów medycznych minister określi w rozporządzeniu analizy, które mają być dołączone do wniosku refundacyjnego. - W przypadku wyrobów medycznych dotychczas finansowanych ze środków publicznych nie przewiduje się konieczności przedstawiania analiz - podsumowuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH