MZ: więcej pieniędzy na zdrowie w 2019 niż wymaga tzw. ustawa 6%

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   05-09-2018, 13:02

MZ: więcej pieniędzy na zdrowie w 2019 niż wymaga tzw. ustawa 6% Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt budżetu na 2019 r. zakłada wyższy odsetek środków na zdrowie niż wymaga tego ustawa, przewidująca stopniowy wzrost wydatków do 6 proc. PKB w 2024 r. - powiedział w środę, 5 września, w Krynicy minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef MZ zabrał głos na początku konferencji "Medycyna, finanse, gospodarka", organizowanej w ramach narodowej debaty "Wspólnie dla zdrowia".

Nawiązując do tego, że program konferencji zakłada m.in. wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego i debatę z udziałem przedstawicieli różnych resortów, m.in. finansów, inwestycji i rozwoju, cyfryzacji oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, Szumowski ocenił, że trudno rozmawiać o systemie ochrony zdrowia w oderwaniu od tych resortów i szefa rządu.

- Wiemy, że jest to jeden z większych działów gospodarki, że jest to jeden z trudniejszych. Z jednej strony mamy trochę bezduszne finanse, a z drugiej - pacjenta, który potrzebuje nakładów, konkretnych działań ratujących jego zdrowie i życie - dodał.

Minister akcentował, że częścią systemu są także pracodawcy i pracownicy służby zdrowia. Ci drudzy, jak wskazał, przez lata byli pomijani w reformach ochrony zdrowia. - Reformowany był system, reformowany były sposoby działania systemu, ale pracownicy, np. technicy, diagności, fizjoterapeuci czy osoby z rejestracji, byli pomijani - powiedział. Dlatego, jak podkreślił, "płace powinny wzrosnąć bo bez wzrostu płac nigdy nie będzie ludzi pracujących zadowoleniem".

- Druga część systemu to dylematy - pytania etyczne, jak działać, mając ograniczone środki. Czy wydać na profilaktykę, co jest ważne w perspektywie 20 lat, czy koncentrować się na pacjentach tu i teraz? Czy możemy wydawać część środków na zapas, jako inwestycję w zdrowie, czy powinniśmy je przekazać na ratowanie tu i teraz? Czy powinniśmy płacić za produkt, czy powinniśmy się skierować na medycynę, gdzie miernikiem są efekty? To dylematy, które państwo powinni rozstrzygnąć na debacie - mówił Szumowski.

Minister podkreślał, że wzrost nakładów na zdrowie jest bezprecedensowy. - Ustawa, która nakłada na nas wzrost nakładów na ochronę zdrowia, to nie jest obietnica, to jest realizowane. Jak popatrzycie państwo na projekt budżetu przyszłorocznego - on zakłada odsetek środków na ochronę zdrowia nawet wyższy niż wymaga ustawa 6 proc. (…) Realizujemy to, co obiecaliśmy - powiedział.

- Ogłosiliśmy wzrost nakładów i wzmocnienie dostępu do specjalistów, wzrost wycen pierwszorazowych wizyt, nielimitowane przyjęcia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej; to, czego oczekują Polacy. Mam nadzieję, że dostęp do specjalisty dzięki tym działaniom się skróci - powiedział.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH