MZ: większość restrykcji zostaje. U nas jest dobrze, ale za granicą nie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   28-01-2021, 12:53

MZ: większość restrykcji zostaje. U nas jest dobrze, ale za granicą nie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Decyzja, którą podjęliśmy, sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Rząd zapowiada jednak otwarcie handlu. Nie będzie godzin dla seniora.

Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku.

- Ta sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach - hospitalizacje spadły po raz pierwszy od długiego czasu poniżej 14 tysięcy. W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej (28 stycznia):

Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę - spadek też jest mniej więcej 10 procentowy.

Ta sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są 2 ryzyka: jedno dot. sytuacji międzynarodowej, a drugie dot. nowych mutacji wirusa.

Mimo trwającego procesu szczepień, w Europie wciąż obowiązują rygorystyczne obostrzenia, mające na celu jak najszybsze ograniczenie rozwoju pandemii.

Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne.

Decyzja, którą podjęliśmy, sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej.

Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Od 1 lutego zostają otwarte instytucje kultury - galerie sztuki i muzea.

Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora - ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH