MZ ws. uprawnień pacjentów do nieodpłatnych świadczeń

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/rynekaptek.pl   16-06-2017, 10:12

MZ ws. uprawnień pacjentów do nieodpłatnych świadczeń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przekazy, które sugerują, że pacjenci zapłacą za świadczenia szpitalne - dotąd bezpłatne- są niezgodne z prawdą - informuje Ministerstwo Zdrowia.

"W myśl proponowanych przepisów pacjenci będą mogli korzystać z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w publicznej placówce ochrony zdrowia, o ile ta będzie świadczyła takie usługi, a pacjent będzie chciał skorzystać z odpłatnych świadczeń. Jednak to rozwiązanie w żaden sposób nie ograniczy uprawnień pacjentów do nieodpłatnych świadczeń – będą one udzielane na dotychczasowych zasadach"- czytamy.

Publiczne placówki ochrony zdrowia, które się na to zdecydują, jak wyjaśnia MZ, będą musiały zorganizować przebieg udzielania świadczeń w taki sposób, aby nie ograniczyć pacjentom dostępu do leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również zapewnić warunki udzielania świadczeń komercyjnych, które nie będą miały wpływu na leczenie pacjentów w ramach środków publicznych (odrębne: personel, sprzęt, pomieszczenia, źródła finansowania).

Ich zadaniem będzie także dopilnowanie, aby prawa pacjentów zapisanych na listach oczekujących nie zostały naruszone.

Propozycja zawarta w nowelizacji ustawy o działalności leczniczej porządkuje status quo. Placówki, które są spółkami (również spółkami publicznymi), już dziś mogą udzielać świadczeń odpłatnie.

Resort chce dać taką możliwość również samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej, które są jej pozbawione. W ten sposób wyrównają się szanse placówek publicznych względem spółek: - Jest to najważniejszy cel proponowanego rozwiązania- przekonuje ministerstwo.

Podkreśla też, ta propozycja nie ograniczy pacjentom dostępu do świadczeń w ramach NFZ.

Już dziś zasady udzielania odpłatnych świadczeń są obudowane rygorystycznymi przepisami, które uniemożliwiają jakikolwiek wpływ udzielenia świadczeń komercyjnych na przyjmowanie pacjentów, którzy leczą się w ramach publicznego systemu służby zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia może zatem weryfikować, czy placówka – z którą ma kontrakt – nie pobiera od pacjentów nienależnych opłat.

Jeśli chodzi o fundusze europejskie – pobieranie opłat za świadczenia zdrowotne od pacjentów nie może naruszać umów, na podstawie których placówka otrzymała dofinansowanie.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH