MZ wyjaśnia procedurę zgłoszenia się na szczepienie p/ COVID

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   17-12-2020, 12:32

MZ wyjaśnia procedurę zgłoszenia się na szczepienie p/ COVID Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że w pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni zostaną pracownicy medyczni. Zgłoszenia personelu ze szpitali węzłowych należy przesłać do 18 grudnia, zaś zgłoszenia personelu z innych placówek do 20 grudnia.

Ministerstwo Zdrowia opracowało szczegółowe informacje na temat szczepień personelu medycznego i niemedycznego przeciw COVID-19 w szpitalach węzłowych. W udostępnionych materiałach wskazano, że placówki zaszczepią swój personel oraz innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek i pracowników administracyjno-technicznych.

Zgłoszenia personelu ze szpitali węzłowych powinny zostać przesłane do 18 grudnia, zaś zgłoszenia personelu z innych placówek do 20 grudnia.

Uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie "0" są: pracownicy szpitala węzłowego; pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych; pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej; pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Dotyczy to również, jak zaznacza resort, personelu niemedycznego, tzn. administracyjnego i pomocniczego (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy czy stażystów) tych podmiotów, jak również z firm współpracujących z podmiotem przebywający w trybie ciągłym w podmiocie.

Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mają więc prawo m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną np. dostawcy czy pracownicy ochrony.

Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie 0, niezależnie od tego, czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.

Ministerstwo wskazało, że proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, w którym pracownicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19, a następnie przekazać zgłoszenia do szpitala węzłowego.

W przypadku, gdy szczepienia mają się odbyć w podmiocie, w którym zgłoszono zapotrzebowanie na nie, kierownik przekazuje zgłoszenia personelu własnego i zgłoszonego personelu z innych placówek (w przypadku szpitala węzłowego) do Centrum e-Zdrowia poprzez aplikację gabinet.gov.pl.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH