MZ wyjaśnia procedurę zgłoszenia się na szczepienie p/ COVID

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   17-12-2020, 12:32

MZ wyjaśnia procedurę zgłoszenia się na szczepienie p/ COVID Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że w pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni zostaną pracownicy medyczni. Zgłoszenia personelu ze szpitali węzłowych należy przesłać do 18 grudnia, zaś zgłoszenia personelu z innych placówek do 20 grudnia.

Zapisując się na szczepienie należy podać wraz z danymi osobowymi zgodę na ich przetwarzanie przez podmioty uczestniczące w procesie organizacji i realizacji szczepień (tzn. przez podmiot, który odebrał zgłoszenie, szpital węzłowy, Centrum e-Zdrowia, które wystawi skierowanie, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia).

Treść zgody na przetwarzanie danych osobowych znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/znamy-szpitale-w-ktorych-bedzie-szczepiony-personel-placowek-medycznych. Oświadczenie to można przekazać w formie papierowej lub drogą elektroniczną.

Resort wyjaśnia, że organizacja procesu zapisów leży po stronie kierownika podmiotu leczniczego, który zbiera zgłoszenia, w tym przede wszystkim kierownika szpitala węzłowego, dlatego w celu uzyskania szczegółowych informacji, należy skontaktować się ze szpitalem węzłowym lub zapoznać się z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej danej placówki.

W pierwszej kolejności dyrektor szpitala węzłowego wyznacza koordynatora ds. szczepień w danym podmiocie. Dane koordynatora szpital przekazuje do oddziału wojewódzkiego NFZ (imię, nazwisko, numer tel., e-mail) oraz umieszcza na stronie internetowej szpitala w zakładce dot. akcji szczepień.

Koordynator kontaktuje się z Agencją Rezerw Materiałowych na temat przewidywanych dat dostaw szczepionek do szpitala. Zadaniem koordynatora jest także kontakt z podmiotami, które zgłosiły osoby do szczepienia w celu ustalenia terminu szczepień. Koordynator odpowiada także za działania informacyjno-promocyjne.

MZ wskazało, że dyrektor szpitala wyznacza też osobę odpowiedzialną za obsługę systemu IT w zakresie dystrybucji szczepionek (administratora systemu z poziomu szpitala węzłowego) i dane tej osoby (imię, nazwisko, e-mail, telefon, pesel) wraz z oświadczeniem tej osoby o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych przekazuje do OW NFZ w terminie do 18 grudnia.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH