MZ: zgłoszenie poprzez formularz nie ustala kolejności szczepienia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-01-2021, 11:02

MZ: zgłoszenie poprzez formularz nie ustala kolejności szczepienia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgłoszenie na szczepienie osób od 18 do 69 roku życia poprzez formularz nie ustala kolejności, pełni jedynie funkcję informacyjną - podkreślił w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister dodał, że gdy ruszą szczepienia dla grupy wiekowej lub zawodowej, w której znalazła się taka osoba, otrzyma ona powiadomienie, by zarejestrować się na nie.

- Wtedy, gdy nadejdzie etap na szczepienie tej grupy wiekowej czy zawodowej, otrzymujemy informację mailem, że możemy się rejestrować i wtedy wykonujemy tę rejestrację, jak w tej chwili wykonują ją seniorzy - powiedział.

Osoby od 18 do 69 roku życia mogą wypełnić na stronie internetowej specjalny formularz podając imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu. Następnie otrzymują mailowo potwierdzenie zgłoszenia. Gdy ruszy akcja szczepień dla nich otrzymają powiadomienie mailem i wtedy dopiero będą mogli zarejestrować się na konkretny termin, w konkretnej placówce wykorzystując dostępne kanały (infolinia 989, Internetowe Konto Pacjenta, punkt szczepień).

Wiceminister zwrócił uwagę, że zgłoszenie nie jest równoznaczne z zapisem na szczepienie. - Tutaj nie ustalamy kolejności, nie wpisujemy się w jakąś kolejkę. To jest po prostu deklaracja, że zgłaszamy chęć do zaszczepienia - zaznaczył.

Zapewnił, że rejestracja osób powyżej 80 lat, która również rozpoczęła się o północy 14/15 stycznia, przebiega bardzo dobrze. Ta grupa wiekowa od 15 stycznia może już umawiać się na konkretne terminy szczepienia. Za tydzień taką możliwość otrzymają z kolei osoby powyżej 70 lat. Szczepienia tych grup ruszą od 25 stycznia.

- Ponad 2 tys. konsultantów odbiera w Polsce te połączenia. Widzimy duże zainteresowanie zgłaszaniem się tej grupy osób na szczepienia. Widzimy także, że seniorzy bardzo chętnie zgłaszają się do punktów szczepień, najczęściej do swoich lekarzy rodzinnych. Tam też można się zarejestrować - powiedział.

Klaudia Torchała, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH