Na ocenę zmian przewiduje się horyzont czasowy 1 – 2 lat

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   23-11-2017, 13:24

Na ocenę zmian przewiduje się horyzont czasowy 1 – 2 lat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić, iż na zmiany cen miała wpływ nowelizacja ustawy "Apteka dla Aptekarza" - mówi wiceminister zdrowia, Marcin Czech. Wskazuje, jakie czynniki mogą wpływać na ceny, które pacjent płaci w aptece.

W ten sposób wiceminister odniósł się do zarzutów grupy posłów, że po wejściu w życie Ada, wzrosły ceny leków. Powołał się m.in. na dane i informacje od firmy analitycznej PEX PharmaSequence:

- Jest zdecydowanie za wcześnie, aby mówić, iż na zmiany cen miała wpływ nowelizacja ustawy "Apteka dla Aptekarza". W ocenie ekspertów, niezbędne są bowiem dodatkowe analizy, badania oraz dane, które pojawią się wraz z upływem czasu. W tym miejscu należy wskazać, że przy podobnych zmianach legislacyjnych (tzn. wpływających na przedsiębiorczość), do których – o ile są to projekty rządowe, sporządza się Ocenę Skutków Regulacji, jako wiarygodną, miarodajną i optymalną cezurę czasową dla ewaluacji skutków wprowadzanych zmian przewiduje się horyzont czasowy 1 – 2 lat.

Zdaniem ministra, czas jaki upłynął od momentu wejścia w życie ww. ustawy jest stanowczo zbyt krótki, aby można było wyciągnąć co do jej skutków konkretne wnioski. Ponadto, jak już wcześniej wspomniano, wysokość cen leków może mieć różne źródła, obok zmian ustawowych, są również nimi normalne zjawiska rynkowe występujące niezależnie od wprowadzenia ww. ustawy.

Na zmianę cen produktów leczniczych wpływa wiele czynników, w tym m.in.:- zachowania konsumentów, zależne od liczby i struktury zachorowań oraz dolegliwości, ale także te podejmowane pod wpływem komunikacji producentów leków;

- niezależna od ustawy polityka cenowa producentów leków, hurtowni farmaceutycznych i aptek;

- zmiany struktury asortymentu aptek, które z kolei może wynikać z sezonowości, polityki handlowej dystrybutorów oraz producentów leków, a także innych czynników, jak np. struktury zakupów analizowanej pod względem wielkości opakowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH