Na razie rezydenci prowadzą jeszcze prostest głodowy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-10-2017, 09:21

Na razie rezydenci prowadzą jeszcze prostest głodowy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM) po rozmowach z premier Beatą Szydło zadeklarowali, że podtrzymują poparcie dla protestu głodowego lekarzy rezydentów i widzą potrzebę bardziej "radykalnych" działań.

Komitet Protestacyjny Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM) to podmiot, który powstał wraz z rozpoczęciem protestu głodowego lekarzy rezydentów. PZM tworzy zaś kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia.

- Zapoznaliśmy się dziś z tym urobkiem, który mają lekarze rezydenci. Daliśmy im jasny sygnał że dalej popieramy protest głodowy lekarzy rezydentów. Postanowiliśmy zacząć działać bardziej radykalnie - powiedział dziennikarzom po zakończeniu spotkania Cezary Staroń z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych.

Dodał, że Komitet podjął w środę pewne "decyzje", których jednak na razie nie upubliczni. Kolejne spotkanie - w poniedziałek, 16 października.

Staroń, pytany o środowe (11 października) rozmowy premier z rezydentami, podczas których Beata Szydło złożyła im propozycję prac nad postulatami protestujących w specjalnym zespole roboczym odparł: "Mamy nadzieję, że PZM także przystąpi do rozmów".

Przypomniał, że PZM złożyło w Sejmie obywatelski projekt ustawy o wynagrodzeniach pracowników medycznych. Zebrano pod nim prawie 240 tys. podpisów. Projekt przewiduje, że minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych byłyby wyższe niż w uchwalonej niedawno, rządowej ustawie, a tempo dochodzenia do docelowej wysokości stawek - szybsze.

Protestujący od ponad tygodnia lekarze rezydenci domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

W środę premier Beata Szydło spotkała się z protestującymi lekarzami w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", wraz z nią w rozmowach uczestniczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Złożyłam protestującym rezydentom propozycję powołania wspólnego zespołu do prac nad ich postulatami; siadajmy do stołu - oświadczyła po spotkaniu z lekarzami premier Beata Szydło. Rezydenci do czwartku mają czas na decyzję, na razie - mimo propozycji premier - wznowili protest głodowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH