Na widok tych opakowań, palacze odwracają wzrok

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski/ rynekaptek.pl   19-05-2017, 08:41

Na widok tych opakowań, palacze odwracają wzrok Takie obrazki mają odstraszać palaczy od palenia

Po pojawieniu się nieprzyjaznych dla sumienia i poczucia estetyki paczek papierosów negatywna reakcja palaczy nastąpiła - ale zaraz potem zaczęły pojawiać się sposoby na uniknięcie dysonansu między przyjemnością palenia a nieprzyjemnością patrzenia na możliwe skutki tego nałogu.

- Już w 2007 r. rak płuc wyprzedził pod względem liczebności raka piersi i stał się zabójcą numer jeden jeśli chodzi o zgony nowotworowe kobiet. O ile mężczyźni przestają palić, u płci pięknej idzie to bardziej opornie, także wśród młodszego pokolenia. Pali lub zaczyna palić np. wiele "korporacyjnych" pań - zaznacza.

- Coraz ładniejsze opakowania, atrakcyjne aromaty, nazwy „slim” „light” itp. stanowiły pewnego rodzaju zachętę. Umieszczone ostrzeżenia obrazkowe pokazują prawdziwe skutki palenia - podsumowuje Irena Przepiórka.

Pierwsze efekty
- Istnieje ponad 100 badań naukowych, które potwierdzają, że obrazkowe ostrzeżenia sprawiają, iż palacze częściej podejmują próby rzucenia palenia, starają się ograniczać palenie i szukają specjalistycznej pomocy - przypomina Irena Przepiórka.

„Doświadczenie takich krajów, jak Australia, Belgia, Brazylia, Kanada, Tajlandia i innych wykazało, że umieszczane na opakowaniach dobitne ostrzeżenia, szczególnie te w formie graficznej, stanowią istotne źródło informacji dla młodych palaczy” - czytamy z kolei w raporcie WHO z roku 2008 pt. „Światowa epidemia palenia tytoniu”. Wniosek jest poparty odnośnikami do badań.

Czy takie obrazki nie stygmatyzują społecznie palaczy? Tutaj opinie ekspertów nie są jednoznaczne.

- Uznajemy taką stygmatyzację za uzasadnioną. Chcemy wytrącić palaczy z trochę błogiego poczucia bezpieczeństwa, że palenie nie szkodzi, że jest fajne. Uważam, że społeczeństwo czy lekarze powinni cały czas naciskać na palaczy, nie dawać im - w cudzysłowiu - spokoju. Podobnie jak napomina się osoby, które nie biorą leków lub są bardzo otyłe - argumentuje dr Balwicki.

Irena Przepiórka oponuje i zauważa, że skoro ostrzeżenia pokazują jedynie faktyczne skutki palenia, nie może być mowy o dyskryminacji czy stygmatyzowaniu osób palących.

Ekspertka z Centrum Onkologii podkreśla, że w Polsce już w pierwszych trzech miesiącach od wprowadzenia do obrotu nowych paczek papierosów dało się odczuć namacalny efekt: - Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym odnotowała ponad dwukrotny wzrost liczby osób szukających porady i pomocy w zerwaniu z paleniem tytoniu - zaznacza.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH