Nad RTR pracowały dwa resorty, które mają totalnie odmienne cele?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   02-10-2020, 08:01

Nad RTR pracowały dwa resorty, które mają totalnie odmienne cele? Najważniejsze jest, żeby RTR powstał i by była pewność inwestycji, na przykład w postaci refundacji przez kilka lat dłużej i wyższej ceny - mówi wiceminister zdrowia (fot. Pixabay)

Problem tego, iż Refundacyjny Tryb Rozwojowy tak długo nie powstał, tkwi w tym, że do dogadania się zmuszone są resorty, które mają totalnie odmienne cele. Minister zdrowia musi za określony budżet kupić jak najwięcej zdrowia; zadaniem ministra rozwoju jest rozwój gospodarki - ocenia Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes PZPPF.

- Oczkiem w głowie Pana Premiera Mateusza Morawieckiego jest dokument stworzony przez niego i jego współpracowników „Strategia odpowiedzialnego rozwoju”. Diamentem tego rozwoju jest wdrożenie w Polsce Refundacyjnego Trybu Rozwojowego, które jest kluczowym zadaniem zaplanowanym w tej strategii – przypomniał poseł Paweł Rychlik, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Lekowego i Rynku Aptecznego w Polsce (1 października).

- Jesteśmy w fazie rekonstrukcji rządu, jak się „poukłada” i ministrowie zasiądą w swoich resortach, to wrócimy do tematu – dodał przewodniczący Zespołu, mówić o potrzebie ścisłego powiązania ze sobą spraw strategicznych dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków i rozwoju gospodarczego.

- Ten obrazek - dwóch ministrów rozwoju i zdrowa, którzy siedzą obok siebie i dyskutują - o to właśnie w tym chodzi. Zdrowie i rozwój to jest właśnie ścieżka, na którą pozwala RTR – mówił poseł wskazując na obecnych na spotkaniu: wiceministra zdrowia, Macieja Miłkowskiego i wiceministra rozwoju, Krzysztofa Mazura.

W przypadku tego drugiego, można mówić już jako o byłym wiceministrze, jako że złożył on 29 września rezygnację z pełnionej funkcji, w związku z odejściem z Ministerstwa Rozwoju Jadwigi Emilewicz. Jednak wbrew konsyliacyjnemu podejściu posła Rychlika, być może jeszcze pod wpływem emocji związanych z rezygnacją, minister Mazur pozwolił sobie na gorzkie słowa pod adresem dotychczasowej współpracy obu resortach i słowa podziękowania za wkład w prace nad RTR:

- Podziękowania są nieuzasadnione, bo mam poczucie, że poza tym, że w wielu kontaktach z Ministerstwem Zdrowia proponowaliśmy rozwiązania, to na tym polu nie osiągnęliśmy przełomu. Myślę, że jest to wyzwanie, które zostało postawione przed nowym kierownictwem w Ministerstwie Rozwoju i mam nadzieję na otwartość nowego kierownictwa w Ministerstwie Zdrowia – mówił Krzysztof Mazur, przypominając, że Ministerstwo Rozwoju przedstawiło swój projekt RTR w 2016 roku, ale aktualnie projektem wyjściowym jest dokument powstający z resorcie zdrowia:

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH