Ustawa zamyka dostęp do najlepszych lokalizacji w sensie miejsc o dużym potencjale, wynikającym z położenia w centrum miasta, przy głównej ulicy, przy większych osiedlach. Ale są mniej oczywiste miejsca, gdzie taki potencjał istnieje - ocenia Marek Turlejski z DataWise.
Poszukiwania nowych lokalizacji mogą się odbywać w miejscach mniej oczywistych i takie strefy, gdzie jeszcze być może warto, a już można, nadal są. Przeczesując mapę Polski, zawęziliśmy pole poszukiwań do grupy, od której należałoby zacząć. Wytypowaliśmy 800 takich miejsc, które dają nadzieję na potencjał.
RA: Z przygotowanego przez Państwa zestawienia wynika, że z owych 800 najatrakcyjniejszych miejsc, najwięcej – 221 - znajduje się w woj. śląski. Drugie pod względem liczby takich lokalizacji – woj. mazowieckie – oferuje już tylko 96. Skąd te dysproporcje?
MT: Przede wszystkim dlatego, że jest to mocno zurbanizowany teren. W większej liczbie przypadków pojawia się potencjał progowy i łatwiej jest się jeszcze wstrzelić z nową aptekę w przestrzeń, tak by spełniać wymogi ustawy.
RA: Poza tymi 800 lokalizacjami, można znaleźć jeszcze inne?
MT: Tak, z pewnością takich lokalizacji może być więcej. Może się też okazać, że nie wszystkie z tych 800, które wskazujemy obecnie, spełniają wymogi. Musieliśmy zbudować punkt odcięcia. Pokazujemy przykłady miast o różnej wielkości - w niektórych można jeszcze znaleźć dobrą lokalizację, ale na przykład Białystok czy Łódź to miasta, gdzie praktycznie jest jeszcze tylko trochę miejsca przy cmentarzach.
Jak ktoś zechce inwestować, to musi sięgnąć po więcej danych i my takie dane oferujemy.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych